Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Evernote master - część 1. Kilka przydatnych tipów i hacków

Od jakiegoś czasu widzę pustkę w temacie polskich artykułów o zdecydowanie najlepszym programie do tworzenia i zarządzania notatkami (w mojej opinii), czyli aplikacji Evernote. Stąd pomysł na niewielki cykl krótkich artykułów.

Na początek chciałem podzielić się z Wami kilkoma tipami i trickami, których sam używam.

1. Poznaj najważniejsze skróty takie jak tworzenie listy nienumerowanej czy tworzenie todo

  • ctrl + B aby stworzyć listę nienumerowaną
  • ctrl + o aby stworzyć listę numerowaną
  • ctrl + c aby stworzyć zadanie todo (można używać tego skrótu w połączeniu z tworzeniem list)

2. Kiedy znasz już evernote, schowaj etykiety opcji i wypicuj pod siebie pasek menu - zyskasz sporo miejsca na łatwe dodawanie znaczników. [\h3]

3. Znaczniki nie muszą składać się z jednego słowa czy nieprzyjaznej składni "slowo-kluczowe".

Mogą brzmieć "fajny znacznik i fajna nazwa", mogą zawierać znaki specjalne jak * czy ! czy ++. Taki znacznik może służyć jako szybkie oznaczenie jakiegoś typu treści albo stosunku do nich. Sam w swojej pracy stosuję znacznik "<3" jak oznaczenie ulubionych postów.

Evernote dla Windows posiada ciekawą funkcję: śledzenie folderów.

Możecie wskazać foldery, a Evernote będzie uploadował do swojej bazy wszystkie pliki, które tam się znajdą. Tę opcję znajdziesz w Narzędzia > Importuj foldery.

Tyle na początek. W kolejnym artykule skupię się na potędze wyszukiwania w Evernote.

p.s. Jeśli macie jakieś swoje tipy i wyjątkowe tricki do Evernote - podzielcie się nimi w komentarzach.

 

windows oprogramowanie internet

Komentarze

0 nowych
arlid   16 #1 16.07.2014 20:13

Ok, import folderów. A daje rade np.pliki txt przerabiać od razu na notatki czy muszę sobie je "otwierać" i wszystko jest coś a'la załącznik?

kwpolska   7 #2 18.07.2014 10:59

<3 evernote! szczególnie w połączeniu z http://www.thesecretweapon.org/ i przypomnieniami.

rotsap   3 #3 18.07.2014 15:04

@arlid: No właśnie plik txt jest przerabiany od razu na notatkę, dzięki temu można szybko tworzyć notatki w Evernote :).

rotsap   3 #4 18.07.2014 15:05

@kwpolska: Dzięki. Znam stronę, ale linków nigdy za dużo :).

arlid   16 #5 19.07.2014 09:59

@@rotsap Śwtenie, to już daje fajne możliwości. Możemy stworzyć notatki nawet tam, gdzie nie mamy evernote :P

@kwpolska dzięki za link :)

Druedain   14 #6 19.07.2014 10:16

A jakich innych programów używałeś autorze? Pytam, bo jestem zaskoczony uznaniem go za najlepsze rozwiązanie ;-). Sam Ever... używam, ale tylko dlatego, że Springpad padł. Na Androida w porównaniu z nim Ever... jest dość straszny, głównie dlatego, że jest mocno niedopracowany i błędy ma. Nie wiem jak na Windowsie, bo takowego systemu od lat nie używam, a i tak bym nie używał, bo prywatnie internety ostatnio tylko mobilne przeglądam, więc z ciekawości dopytuję, czy będzie omówienie innych platform?

Autor edytował komentarz.
rotsap   3 #7 24.07.2014 10:12

@Druedain: Jeśli chodzi o programy jakich używałem to trochę tego było, jako że więcej czasu spędzam na samymi programami niż ich użyciem :P. A serio to używałem Onenote, Springpada, Catcha, gNotes, powiązanych Simplenote, Google Keep, desktopowego MyLifeOrganizer czy testowałem nawet nowość czyli onlinową usługę Icebergs (polecam do spróbowania).

Do dziś zostałem przy Evernote i Keep (do różnych rzeczy), ale powoli planuję powrót do OneNote, od którego odszedłem a ma on jedną kluczową rzecz, któej nie ma praktycznie żaden inny soft tego typu - tworzenie notatek w formie nieliniowej.

Dalej, planuję przegląd trzech programów w porównaniu względem siebie: OneNote Google Keep Evernote.

Co do używanej platformy to jako użytkownik Windowsa i Androida nie będę silił udzielać się w tematach, na których się nie znam, czyli OSX. Do niedawna posiadałem iPada 2 ale sprzedałem go, jako sprzęt w mojej ocenie nieużywalny, w porównaniu do tabletów z Windows 8, zresztą piszę własnie tekst porównawczy tych sprzętów w praktycznym użyciu.

Z ciekawości. Jakie błędy znalazłeś w Evernote dla Andro np?

Druedain   14 #8 24.07.2014 18:49

@rotsap
Nie wiem jak na Maku, ale na Linuksa jakiego używam wersji nie ma.

Błędy i niedociągnięcia:
– gdzieś co trzeci raz po edycji notatki i zapisaniu zmiany nie są zapisywane, mimo że dostaję komunikat o pozytywnym zapisaniu,
– kiedy kasuję elementy listy z polami do odhaczenia po stworzeniu nowej linii edycja nie działa poprawnie, ponieważ sekunda mija nim edytor ustawi by na początku nowej linii była wielka litera (dzieje się tak kiedy używam SwiftKey, ale jest to jedyna aplikacja, gdzie taki problem się ujawnia, czyli raczej nie jest to problem klawiatury),
– nie da się w prosty sposób przenieść elementu listy z polami do odhaczenia do nowego wiersza, jeśli chce się przenieść element z początku listy – da się jedynie przenieść sam tekst, bo zrobienie nowej linii kasuje pole do odhaczenia i trzeba je ponownie dodawać.
– nie da się skasować notatnika, jedynie notatki.