Rozwój mobilnego Ubuntu praktycznie stanął w miejscu – Canonical sam już nie wierzy w Touch?

Rozwój mobilnego Ubuntu praktycznie stanął w miejscu – Canonical sam już nie wierzy w Touch?

06.01.2017 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mobilne systemy operacyjne dla smartfonów i tabletów, to nie tylko Android czy iOS. Dostępne są także inne rozwiązania, zauważalnie mniej popularne, ale jak najbardziej godne uwagi, w tym chociażby Windows Phone czy Ubuntu Touch. Społeczność skupiona wokół mobilnego Ubuntu, zażądała od twórców ujawnienia planów związanych z dalszym rozwojem obiecującej platformy.

Podobnie jak desktopowe Ubuntu miało znacząco wpłynąć na rynek systemów operacyjnych dla komputerów osobistych, tak samo Ubuntu Touch miało pokazać Androidowi czy iOS, że ich pozycja nie jest nienaruszalna. Były ambitne plany, zapowiedzi świetnych funkcji, a dostaliśmy całkiem interesujący, ale niedoskonały, niedopracowany system operacyjny, którego rozwój właściwie stanął w miejscu – szczególnie jeśli porównamy go z rozwiązaniami wiodącymi na rynku. Co najgorsze, system praktycznie pozbawiony ważnego oprogramowania, jeszcze pod tym względem gorszy od mobilnego Windowsa.

Pat McGowan z Canonicala przedstawił społeczności dalsze plany rozwoju mobilnego Ubuntu, które raczej nie napawają optymizmem. Firma nie ma obecnie żadnych planów z wydaniem kolejnej większej aktualizacji – OTA-15 dla Ubuntu Touch. Obecnie użytkownicy będą otrzymywać tylko poprawki do aktualnej wersji stabilnej. To nie koniec złych wieści, bowiem nie ma także planów związanych z wydaniem nowych smartfonów z mobilnym Ubuntu.

Canonical obecnie chce skupić się na rozwoju środowiska graficznego Unity 8, które ma trafić do wersji 18.04 LTS, a więc musi zapewnić odpowiednio wysoki poziom stabilności. Odsunięcie prac nad Ubuntu Touch nie oznacza jednak, że użytkownicy tego systemu nie mogą liczyć na nowości. Właśnie została wydana nowa wersja aplikacji uNav. W końcu na Ubuntu Touch będziemy mogli korzystać z pełnoprawnej nawigacji.

uNav wykorzystuje projekty open source OpenStreetMap i Mapzen, których celem jest zapewnienie użytkownikom darmowej i wolnej nawigacji. Trasy możemy ustalać dla samochodu, roweru i poruszania się pieszo. Możemy także wyszukać pobliskie punkty POI czy omijać konkretne odcinki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (92)
Zobacz także