Rozwój systemu CEPiK: jazda bez dowodu rejestracyjnego już od października

Kierowca zatrzymany do kontroli z depositphotos
Kierowca zatrzymany do kontroli z depositphotos

29.06.2018 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kierowcy nie będą już musieli pamiętać o wożeniu dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. Ministerstwo Cyfryzacji wreszcie podało konkretny termin wprowadzania długo wyczekiwanych zmian.

Zmiany możliwe są dzięki kolejnym etapom wdrożenia systemu CEPiK 2.0. Jak już informowaliśmy w maju, za nowelą dotyczącą systemu CEPiK 2.0 głosowało 255 posłów, przeciwko było 153, a od głosu wstrzymało się 26 posłów. Podjęta została decyzja o stopniowym dodawaniu konkretnych funkcji systemu, co ma pozwolić na uniknięcie błędów. Podzielenie prac na etapy wydłużyło jednak wprowadzenie wybranych opcji, w tym wyeliminowania konieczności posiadania dokumentów przez kierowcę.

Ministerstwo Cyfryzacji oficjalnie poinformowało, że od 1 października tego roku Polacy będą mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego ważne OC. Wszystkie niezbędne dane zostały już wprowadzone do systemu i ma on działać bez żadnych zarzutów. Ostatnim etapem jest odpowiednie przygotowanie służb.

.@ZagorskiMarek: Od 1 października tego roku Polacy będą mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC pic.twitter.com/jusDKKZKfA

— Ministerstwo Cyfryzacji (@MC_GOV_PL) 29 czerwca 2018W razie kontroli drogowej, kierowca nie zostanie już ukarany mandatem. Natomiast ważność dokumentów zostanie sprawdzona z poziomu komputera, który połączony jest z serwerem systemu CEPiK 2.0.

Wprowadzone zmiany to kolejny krok w kierunku cyfryzacji. Warto jednak pamiętać, że podczas wizyty na stacji kontroli pojazdów, wciąż wymagane jest posiadania dokumentów. Ponadto podczas kontroli kierowca wciąż musi mieć przy sobie dokument, który potwierdza otrzymanie kwalifikacji do prowadzenia danego pojazdu. Za brak prawa jazdy przewidziany jest mandat w wysokości 50 złotych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)