Rząd USA ma dostęp do danych w chmurze - UE zaniepokojona

Rząd USA ma dostęp do danych w chmurze - UE zaniepokojona

Wojciech Cybulski
06.07.2011 03:09, aktualizacja: 06.07.2011 10:34

Kilka dni temu Microsoft przyznał, że prywatne dane przechowywane w chmurze obliczeniowej amerykańskich firm mogą być na mocy Patriot Act przekazane władzom USA. Deputowani Parlamentu Europejskiego wyrazili już swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją i zaapelowali o podjęcie zdecydowanych działań zmierzających do ochrony danych obywateli Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że podczas odbywającej się w Londynie premiery Office 365 dyrektor generalny Microsoftu na Wielką Brytanię, Gordon Frazer, przyznał, że jego firma może zostać zmuszona do przekazania władzom USA danych, które europejscy klienci będą przechowywać w ramach nowej usługi. Co więcej na mocy Patriot Act takie działania mogą być utrzymywane w tajemnicy. Jak trafnie zauważyli posłowie Parlamentu Europejskiego, praktyki te są niezgodne z prawem unijnym i mogą stanowić niebezpieczeństwo dla wszelkich niejawnych informacji przechowywanych na amerykańskich serwerach. Sprawą zajeła się już komisarz Viviane Reding odpowiedzialna w Komisji Europejskiej za kwestie ochrony prywatności. Reding musi zbadać problem i opowiedzieć na wątpliwości europosłów. Ma także przedstawić Parlamentowi plan działań, które doprowadzą do wyeliminowania powstałego konfliktu prawnego.

Cała sprawa może mieć bardzo poważne konsekwencje dla rozwoju usług opartych o Cloud Computing. Najprostszą receptą na opisywany problem jest bowiem powrót do rozwijania przez firmy autonomicznych rozwiązań IT i zrezygnowanie z usług zewnętrznych dostawców. W biznesie najprostsze rozwiązania są z reguły najlepsze - dane Europejczyków powinny zostać w Europie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (177)