Rzut oka na Casio EQB-1100 w limitowanej edycji Alpha Tauri: nie tylko dla fanów F1

Rzut oka na Casio EQB‑1100 w limitowanej edycji Alpha Tauri: nie tylko dla fanów F1

Gratka dla kolekcjonerów z nutą nowoczesności
Gratka dla kolekcjonerów z nutą nowoczesności
07.03.2021 11:35, aktualizacja: 06.03.2024 21:46

Niedawno testowałem model Casio EQB-1100 z modułem bluetooth, który łączył w sobie tradycyjny wygląd z duchem nowoczesności. Niewiele funkcji, ale wszystko zamknięte w bardzo klasycznej obudowie. Miałem również możliwość poznać bliżej limitowaną edycję Scuderia AlphaTauri o oznaczeniu EQB-1100AT-2A. Czym się charakteryzuje? [img=20210122_212424] Casio EQB-1100AT w limitowanej edycji Alpha Tauri zawiera biało-granatowe kolory zespołu wyścigowego. Logo zespołu Scuderia AlphaTauri widnieje na przedniej i tylnej okładce tego modelu, a także na zapięciu klamry EQB-1100AT. Poza tym opisywany model ma ośmiokątną ramkę z włókna węglowego i jest oparty na nowym smukłym modelu Smartphone Link na baterie słoneczne. Wysokowydajny chronograf, łącze Smartphone Link i system zasilania Tough Solar, a to wszystko zamknięte w smukłej kopercie o grubości 9,6 mm.

Obraz

Jak działa system solarny w Casio EQB-1100AT?

Zegarek został wyposażony w mechanizm solarny, który czerpie energię ze światła i przetwarza ją na energię elektryczną. Zasada działania i budowy jest dość prosta. Pod tarczą zegarka producent umieszcza niewielkie panele słoneczne, które pobierają energię np. ze słońca (i nie tylko), a następnie przetwarzają ją na energię elektryczną niezbędną do zasilania zegarka. Energia ta trafia do tradycyjnego mechanizmu kwarcowego – zasila kryształ, który drga w odpowiedniej częstotliwości, by w końcu osiągnąć wartość 1Hz. W praktyce mechanizm solarny w zegarku daje ogromną dokładność, bez ryzyka opóźnień czy spieszenia się czasomierza.

Obraz

Zegarek pobiera energię zawsze, gdy jest wystawiony na światło np. na promienie słoneczne. Energia jest wykorzystywana do zasilania mechanizmu, a jej nadmiar jest magazynowany we wbudowanej baterii, więc po zmroku lub gdy jest pochmurno, mechanizm zegarka czerpie energię właśnie z baterii. Niektóre mechanizmy solarne są w stanie odzyskiwać energię również ze światła sztucznego, choć oczywiście w mniejszym stopniu. Teoretycznie raz naładowany zegarek z mechanizmem solarnym może działać nieprzerwanie do 6 miesięcy, nawet w totalnych ciemnościach. Wystarczy regularnie kłaść zegarek w nasłonecznionym miejscu np. na parapecie, aby całkowicie zapomnieć o konieczności wymiany baterii. Ogniwa słoneczne znajdują się bezpośrednio pod tarczą, która przepuszcza światło bez względu na barwę.

Obraz

Bluetooth i przydatne funkcje

W zegarku zastosowano moduł Bluetooth, który nieco rozszerza funkcjonalność zegarka i pozwala na łączenie go ze smartfonem. Podstawą jest synchronizacja ze smartfonem, dzięki której możemy zdalnie ustawić godzinę w zegarku wg. czasu z Internetu. To gwarancja, że godzina na zegarku zawsze będzie się zgadzała z tą na smartfonie. Bardzo przydatna jest także funkcja „zgubiony telefon”, dzięki której w przypadku zgubienia telefonu w mieszkaniu, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk w zegarku, który uruchomi w smartfonie sygnał dźwiękowy.

Podsumowanie

Casio EQB-1100 w limitowanej edycji Alpha Tauri to bez wątpienia gratka dla kolekcjonerów, a nie dla miłośników gadżetów. Ten model kosztuje około 2250 złotych, a więc przewyższa cenę wielu topowych smartwatchy. Ale jeśli ktoś chce mieć model wyjątkowy, ta propozycja może mu się spodobać!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)