Sąd UE: chmury są na niebie, więc Skype mogłoby się nam pomylić ze Sky

Strona głównaSąd UE: chmury są na niebie, więc Skype mogłoby się nam pomylić ze Sky
06.05.2015 15:26
(tm) nie dla Skype, nawet jeśli Microsoft chciałby inaczej
(tm) nie dla Skype, nawet jeśli Microsoft chciałby inaczej
bDZHVzHa

Choć trudno w to uwierzyć, ani logotyp ani sama nazwa Skype niesą chronione w Europie – i raczej nie będą. Sąd UniiEuropejskiej z siedzibą w Luksemburgu wydał wyrok, który wpraktyce uniemożliwia Microsoftowi rejestrację znaku towarowegojednego z najpopularniejszych komunikatorów na świecie.

bDZHVzGt

Taka decyzja to sukces brytyjskiego nadawcy telewizyjnego Sky,przekonanego, że nazwa komunikatora jest zbyt podobna do jegowłasnej, pod którą świadczy cały pakiet usług multimedialnych.Już w 2005 roku, po skardze Brytyjczyków, unijny Urząd ds.Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) uznał, że „Skype” jestzbyt podobne do „Sky”, by mogło zostać zarejestrowane jakoogólnoeuropejski znak towarowy. W zeszłym roku to właśnieMicrosoft wniósł sprawę do Sądu Unii Europejskiej w nadzieiunieważnienia decyzji OHIM – i przegrał na całej linii.

(tm) nie dla Skype, nawet jeśli Microsoft chciałby inaczej
(tm) nie dla Skype, nawet jeśli Microsoft chciałby inaczej

Wygląda na to, że Microsoftowi zaszkodził wizualny aspekt„bąbelkowatego” logotypu. W orzeczeniu sędziowie stwierdzili,że ozdobne elementy nie przenoszą żadnych koncepcji, poza byćmoże chmurą. To zaś jeszcze bardziej zwiększyłoprawdopodobieństwo rozpoznania członu „Sky” (ang. niebo –przyp. red.) w słowie „Skype”, ponieważ chmury są 'w niebie' iz tego powodu mogą być łatwo wiązane ze słowem „sky”.

bDZHVzGv

Warto tu przypomnieć, że to nie pierwsza porażka Redmond wstarciu z brytyjskim potentatem medialnym Rupertem Murdochem, doktórego należy sieć Sky. W zeszłym roku firma została zmuszonado zmiany nazwy swojego wirtualnego dysku SkyDrive na OneDrive, potym jak brytyjski Sąd Najwyższy uznał, że doszło do naruszeniaznaku towarowego Sky.

Rzeczniczka Microsoftu podkreśliła, że z całą pewnością nieistnieją żadne nieporozumienia co do obu marek i usług, a wrozprawie nie chodziło o prawo do używania nazwy Skype, a o prawodo jej rejestracji. Dlatego też zapewnia, że tym razem żadnegorebrandingu nie będzie i zapowiada odwołanie od decyzji Sądu. Jestrównież przekonana, że Microsoft wciąż posiada środki, dziękiktórym może uniemożliwić innym używanie nazwy „Skype”.

Co najzabawniejsze, wyrok Sądu otwiera jednak drogę Sky dopobierania opłat licencyjnych od Microsoftu za użycie nazwy„Skype”, nawet jeśli nie pozwala na zablokowanie jej używania.Sieć telewizyjna wydała już w tej sprawie oświadczenie,zapewniając, że będzie chronić markę „Sky”, w szczególnościw zakresie usług i towarów, które pokrywają się z jejrejestracją – telewizją, transmisjami wideo i komunikacją. Jestto konieczne, gdyż z jej własnych badań przeprowadzonych w tejkwestii wynika, że podobieństwa w nazwie i logotypie mogązdezorientować klientów.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bDZHVzHr