Sąd zmniejsza wyrok RIAA vs Thomas-Rasset

Sąd zmniejsza wyrok RIAA vs Thomas-Rasset

Wojciech Cybulski
23.01.2010 20:32, aktualizacja: 23.01.2010 21:37

Sędzia Michael Davis zmniejszył karę pieniężną, jaką Jammie Thomas-Rasset ma zapłacić za nielegalne udostępnienie w sieci 24 utworów. Kobieta zamiast astronomicznych 1,92 mln dolarów za swoją "przestępczą" działalność ma teraz uszczuplić własne konto o "zaledwie" 54 tys. dolarów.

Przypomnijmy, że w 2007 r. RIAA oskarżyło Thomas-Rasset o nielegalne udostępnienie w Internecie 24 piosenek. Jammie nie przyznała się jednak do winy i sprawa trafiła do sądu w Minnesocie, który w czerwcu 2008 r. skazał Thomas-Rasset za "umyślne naruszenie praw autorskich" na prawie 2 mln dolarów kary. Jednak amerykański sąd rejonowy zakwestionował wyrok z Minnesoty i zredukował karę o blisko 97%. Potrzeba odstraszania nie może usprawiedliwiać wyroku na sumę 2 mln dolarów za kradzież i rozpowszechnianie 24 piosenek, które zostały udostępnione wyłącznie w celu zapewnienia do nich swobodnego dostępu - napisał w uzasadnieniu swojej decyzji sędzia Michael Davis.

Adwokaci broniący Thomas-Rasset podkreślali po ogłoszeniu wyroku, iż cieszą się z decyzji sądu, który sprostował wiele nieprawidłowości pojawiających się w poprzednim procesie. Prawnicy pani Jammie dodali równocześnie, że nie zapadła jeszcze decyzja czy przyjąć obecny wyrok, czy dalej walczyć o jego dalsze złagodzenie.

Przedstawiciele Recording Industry Association of America (RIAA) nie chcieli komentować wyroku zasłaniając się koniecznością przeanalizowania decyzji sądu. Amerykański przemysł fonograficzny ma teraz 7 dni, by zdecydować, czy godzi się z nowym wyrokiem czy też chce go zakwestionować i rozpocząć nowy proces. Niezależnie od decyzji podjętej przez RIAA, sprawa Jammie Thomas-Rasset będzie miała ogromne znaczenie dla całego amerykańskiego rynku muzycznego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)