Samsung 870 QVO: nowy dysk SSD o pojemności 8 TB

Samsung 870 QVO: nowy dysk SSD o pojemności 8 TB
02.07.2020 16:59
Samsung wprowadza na rynek nowy dysk SSD, fot. materiały prasowe
Samsung wprowadza na rynek nowy dysk SSD, fot. materiały prasowe
Redakcja
Redakcja

Samsung wprowadza na rynek nowy dysk SSD. Model 870 QVO SATA w technologii flash typu QLC (quad-level cell) drugiej generacji oferuje pojemność wynoszącą do 8 terabajtów [1]. To połączenie prędkości, pojemności i niezawodności dla wszystkich, którzy korzystają z komputerów PC – zarówno dla rozrywki, jak i w celach zawodowych.

SSD 870 QVO to z jednej strony wysoka wydajność znana z dysków półprzewodnikowych, a z drugiej bardzo duża pojemność, która do tej pory była wyróżnikiem dysków HDD. Prezentowane rozwiązanie to druga generacja wprowadzonego w 2018 r. konsumenckiego dysku QLC firmy Samsung, modelu 860 QVO. Nowa wersja oferuje dwukrotnie większą pojemność dochodzą do 8 TB oraz zwiększoną wydajność i wytrzymałość.

Samsung 870 QVO, fot. materiały prasowe.
Samsung 870 QVO, fot. materiały prasowe.

870 QVO oferuje najlepsze w swojej klasie prędkości odczytu i zapisu dochodzące odpowiednio do 560 MB/s i 530 MB/s[2], a zastosowana technologia Intelligent TurboWrite pozwala utrzymać szczytową wydajność dzięki wykorzystaniu rozwiązania SLC[3]. W porównaniu z modelem 860 QVO dysk 870 QVO oferuje ponadto o 13% wyższą losową prędkość odczytu[4], co sprawia, że nowe rozwiązanie doskonale sprawdzi się podczas grania, korzystania z internetu czy wykonywania wielu zadań równocześnie.

Dodatkowo, dzięki nowym wersjom oprogramowania Data Migration i Magician 6 użytkownicy otrzymają dostęp do wielu poprawionych oraz zupełnie nowych funkcji, które pozwolą im na optymalizację działania, aktualizację i zarządzanie dyskiem. Do najważniejszych warto zaliczyć Diagnostic Scan pozwalający na identyfikację potencjalnych problemów oraz możliwość resetu dysku do ustawień fabrycznych za pomocą kodu (PSID).

Poza większą pojemnością i wydajnością, 870 QVO zapewnia również wytrzymałość dochodzącą aż do 2880 zapisanych terabajtów (TBW) lub 3-letnią ograniczoną gwarancję[5].

Samsung 870 QVO, fot. materiały prasowe.
Samsung 870 QVO, fot. materiały prasowe.

Dysk 870 QVO o pojemności 1TB trafi do polskiej dystrybucji w połowie lipca tego roku. Wersje o pojemnościach 2TB i 4TB będą dostępne na początku sierpnia, a 8TB na przełomie sierpnia i września [6]. Sugerowana przez producenta cena detaliczna za model 1 TB wynosi około 129,99 USD. Więcej informacji uzyskać można na samsung.com

--[1] Rzeczywista pojemność może się różnić od tej podanej na etykiecie, ponieważ część pamięci zajmują pliki systemowe i przeznaczone do serwisowania urządzenia.

[2] Wydajność może się różnić w zależności od wersji oprogramowania sprzętowego SSD oraz sprzętu i konfiguracji. Konfiguracja system testowego: Intel® Core i7-7700k CPU@4,20 GHz, DDR4 1200 MHz 32 GB, OS – Windows 10 Pro 64 bit, Chipset – ASUS-PRIME-Z270-A.

[3] Technologia Intelligent TurboWrite dostosowuje wielkość bufora do optymalnych poziomów wewnątrz możliwej do wykorzystania przestrzeni dysku – do 42 GB w przypadku modelu 1 TB oraz do 78 GB w przypadku modeli 2 TB, 4 TB i 8 TB.

[4] Wydajność losowa poprawiona nawet o 13% za sprawą losowego odczytu QD1.

[5] Obowiązuje przez okres 3 lat, chyba że wcześniej osiągnięta zostanie wartość TBW. Więcej informacji na temat gwarancji można znaleźć w załączonym do dysku oświadczeniu gwarancyjnym.

[6] Daty wprowadzenia mogą ulec zmianie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)