Samsung i Google podpisały umowę patentową na następne 10 lat. Powróci Galaxy Nexus?

Samsung i Google podpisały umowę patentową na następne 10 lat. Powróci Galaxy Nexus?

Samsung i Google podpisały umowę patentową na następne 10 lat. Powróci Galaxy Nexus?
Tomek Kondrat
27.01.2014 15:22, aktualizacja: 27.01.2014 16:27

Zmagania patentowe Apple i Samsunga można określić mianem niekończącej się opowieści, jednak wkrótce sytuacja może ulec zmianie. Druga z tych firm ogłosiła właśnie podpisanie długoterminowej umowy z Google. Na mocy tej umowy, firmy otrzymują dostęp do już istniejących rozwiązań partnera oraz tych, które zostaną ustanowione w ciągu najbliższych 10 lat.

Obraz

Zarówno Google jak i Samsung nie ukrywają, iż porozumienie zostało zawarte w celu zredukowania potencjalnych sporów i skupieniu uwagi na innowacjach. Strony odmówiły podania informacji o finansowym aspekcie porozumienia. Firmy nie zdradziły, czy podpisana umowa dotyczyć będzie tylko i wyłącznie Androida. Samsung jest liderem, jeżeli bierze się pod uwagę liczbę sprzedanych urządzeń z systemem operacyjnym stworzonym przez kalifornijskiego giganta. Ciekawostką jest, że obie marki w ciągu ostatnich lat toczyły długie spory patentowe nie tylko z Apple, lecz także z innymi jednostkami (konsorcjum Rockstar pozwało obie firmy, tak samo posiadacz patentów Nortela), które przeważnie kończyły się koniecznością wypłaty dużych odszkodowań.

O sporach między Samsungiem czy Googlem (i Motorolą) i firmą Apple pisaliśmy kilkukrotnie. Warto przypomnieć, iż pierwsze spektakularne zarzuty pod adresem Samsunga zostały wystosowane przez Apple w 2011 roku. W rezultacie koreański producent musi zapłacić miliard dolarów na rzecz producentów popularnych iPhone'ów.

Porozumienie z Google nie jest jedynym zawartym przez koreańskiego producenta w ostatnich miesiącach. Samsung nawiązał współpracę na podłożu patentowym ze szwedzkim producentem urządzeń mobilnych – Ericsson. Na mocy umowy zawartej tydzień temu Ericsson będzie pobierał regularne opłaty od Samsunga za użyte rozwiązania technologiczne. Otrzyma również 650 milionów dolarów w czwartym kwartale roku.

Google i Samsung współpracowały w przeszłości, czego efektem było wydanie bardzo popularnego smartfonu Samsung Galaxy Nexus. Koreańska firma zyska przez to porozumienie dostęp do wielu ciekawych rozwiązań Google, takich jak Google Glass. Być może wiązać się to będzie z wydaniem podobnego produktu przez Samsunga w nadchodzących miesiącach. Pod znakiem zapytania stoi także kwestia tego, kto zostanie producentem najnowszego telefonu sygnowanego marką Nexus. Możliwe jest, że na mocy porozumienia Samsung stanie się ponownie głównym producentem telefonów i tabletów od Google-a. Wartym przypomnienia jest fakt, że producentem dwóch ostatnich Nexusów była koreańska firma LG — bezpośredni, zaciekły konkurent Samsunga.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)