Samsung podaje specyfikację oprogramowania i filmów dla telewizorów 8K

Samsung podaje specyfikację oprogramowania i filmów dla telewizorów 8K

Samsung podaje specyfikację oprogramowania i filmów dla telewizorów 8K
Samsung podaje specyfikację oprogramowania i filmów dla telewizorów 8K
Redakcja
03.09.2019 10:50, aktualizacja: 03.09.2019 17:30

Samsung Electronics jest mocno zaangażowany w rozwój i popularyzację 8K. W 2018 roku wprowadził do sprzedaży telewizor QLED 8K, którego druga generacja jest obecna na rynku.

Co robi 8K Association?

Samsung jest też członkiem 8K Association (8KA) – międzybranżowej grupy, czuwającej nad rozwojem ekosystemu 8K. Grupa opracowała specyfikację, którą powinny spełniać telewizory 8K. To najnowszy i najwyższy standard produkcji telewizorów oraz zestaw parametrów niezbędnych do tworzenia i dystrybucji treści o rozdzielczości przekraczającej 33 miliony pikseli – czterokrotnie więcej niż w rozdzielczości UHD / 4K, która obecnie dominuje na rynku.

Do 8KA należą dwie firmy, należące do Samsunga – Samsung Electronics i Samsung Display. Ponadto członkami grupy są Intel, Tencent, Xperi, Novatek, V-Silicon i inni. Obecnie 8K Association (8KA) liczy 16 członków. Misją organizacji jest zwiększenie uznania dla produktów 8K i wiedzy o nich, jako że zapewnią one doskonałe wrażenia wizualne. Działania obejmują opracowanie specyfikacji wydajności i interfejsu, programy certyfikacji świadczące o zgodności z wymaganiami, jak również edukację i koordynację z twórcami ekosystemów 8K, które mają na celu wspomaganie budowania rynku 8K.

Samsung QLED 8K
Samsung QLED 8K

Specyfikacja filmów dla telewizorów 8K

Zaprezentowana specyfikacja telewizorów 8K obejmuje zalecane poziomy wydajności dla wysokiej rozpiętości tonalnej (HDR) i parametrów koloru oraz wymagania dotyczące interfejsu. W przygotowaniu jest też zestaw badań, który ujednolici proces testowania urządzeń oraz ich certyfikacji. Telewizory produkowane przez członków stowarzyszenia będą mogły być opatrzone logotypem, potwierdzającym, że produkt spełnia lub przekracza wymogi nowo opracowanej normy technicznej.

Specyfikacja techniczna obejmuje wytyczne dla parametrów wejściowych 8K (głębokość bitowa, liczba klatek na sekundę, podpróbkowanie chrominancji), wydajności wyświetlania (rozdzielczość, jasność szczytowa, poziom czerni, paleta barw, punkt bieli) oraz formatów interfejsu i mediów (wysoka rozpiętość tonalna ? HDR, kodek). Konkretnie wygląda tak:

Rozdzielczość: 7680 x 4320 pikseliWejściowa liczba klatek na sekundę: 24, 30 i 60Luminancja wyświetlacza: Ponad 600 nitów luminancji szczytowejKodek: HEVCInterfejs: HDMI 2.1Dodatkowe specyfikacje wydajności i interfejsu są dostępne dla członków 8KA.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)