Samsung rozpoczyna produkcję tanich dysków SSD o pojemności 4 TB. To początek końca HDD?

Rusza produkcja tanich SSD o pojemności 4 TB (depositphotos)
Rusza produkcja tanich SSD o pojemności 4 TB (depositphotos)
Oskar Ziomek

07.08.2018 18:00, aktual.: 08.08.2018 12:31

Samsung stawia kolejny krok na drodze do szerzenia popularności dysków półprzewodnikowych. Producent właśnie poinformował o rozpoczęciu masowej produkcji dysków SSD QLC o pojemności aż 4 TB, które tworzone są z myślą o typowych użytkownikach. To pierwsze takie urządzenia na rynku, które wykorzystują 4-bitowe komórki. Choć konkrety związane z cenami nie są jeszcze znane, mają to być pierwsze przystępne cenowo dyski tego typu i jak zapewnia Samsung, szybko zyskają popularność na rynku, trafiając w ręce wielu zainteresowanych, typowych użytkowników.

Dysk wyposażony jest w interfejs SATA i może pochwalić się osiągami na poziomie 540 i 520 MB/s, odpowiednio dla sekwencyjnego odczytu i zapisu. Urządzenie bazuje na nowym, 1-terabitowym układzie V-NAND, którego osiągi mają się równać z tymi, jakie dotyczą poprzedniej generacji, 3-bitowego układu TLC. Jak nietrudno się domyślić, 4 TB wersja pojemności to tylko jedna z propozycji. Samsung planuje stworzyć także wersję o pojemności 1 oraz 2 TB. Wszystkie modele powstaną w formie klasycznego dysku zamkniętego w 2,5-calowej obudowie i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będą dostępne dla klientów jeszcze w tym roku.

Obraz

Taka informacja wywołała w zagranicznych mediach głosy o początku końca dysków talerzowych. Zakłada się bowiem, że skoro dyski półprzewodnikowe o pojemności kilku terabajtów rzeczywiście będą w zasięgu finansowym typowego klienta, a oferują przy tym wielokrotnie wyższą wydajność, nikt nie będzie już zainteresowany standardowymi dyskami HDD. Sprawa nie jest jednak raczej aż tak prosta. Pamięć półprzewodnikowa świetnie sprawdza się tam, gdzie potrzebna jest szybkość, jednak do przechowywania dużych ilości danych, szczególnie w formie archiwów, w praktyce wciąż lepiej sprawdzają się dyski talerzowe.

Zmiany pojemności dysków SSD na przestrzeni lat, źródło: Samsung.
Zmiany pojemności dysków SSD na przestrzeni lat, źródło: Samsung.

Niezależnie od tego, zapotrzebowanie na HDD faktycznie maleje. Niespełna 3 tygodnie temu informowaliśmy o ważnej decyzji podjętej przez Western Digital – producent zdecydował o zamknięciu jednej z pierwszych swoich fabryk dysków talerzowych, uzasadniając to właśnie wyraźnie spadającym zainteresowaniem i w konsekwencji nieopłacalną produkcją w dłuższej perspektywie. Być może za kilka ładnych lat talerzowe dyski rzeczywiście będzie można znaleźć tylko w serwerach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (191)