Samsung straci miliony dolarów przez bałagan w fabryce pamięci

Samsung straci miliony dolarów przez bałagan w fabryce pamięci

Składowane wafle zostały zanieczyszczone i trzeba je wyrzucić, fot. Shutterstock.com
Składowane wafle zostały zanieczyszczone i trzeba je wyrzucić, fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
12.11.2019 09:00, aktualizacja: 03.01.2020 15:00

Samsung nie zadbał dostatecznie dobrze o czystość jednej z fabryk i teraz ponosi tego konsekwencje. Firma przyznała, że spodziewa się wielomilionowych strat.

Układy krzemowe mają do siebie to, że muszą być produkowane w środowisku sterylnym. Dlatego fabryki stosują tzw. pomieszczenia czyste, gdzie pracownicy noszą specjalne kombinezony, a w powietrzu nie może pojawić się najmniejsza drobinka kurzu czy pyłku.

Jak czytamy w raporcie ComputerBase, jedno z pomieszczeń czystych fabryki Samsunga zajmującej się pamięciami DRAM zostało z niewyjaśnionych przyczyn zanieczyszczone. Mowa wprawdzie o obiekcie starszej generacji, gdzie operuje się na waflach 200 mm i wytwarza pamięci w nie najświeższej technologii 1x nm, ale mimo wszystko straty są spore.

Przedstawiciel firmy przyznał, że muszą liczyć się z kosztami rzędu setek miliardów wonów południowokoreańskich, co w praktyce oznacza kilkadziesiąt milionów dolarów. Ale sama produkcja nie jest ponoć zagrożona i dostawy odbędą się zgodnie z planem.

Tylko w roku 2019 jest to już drugi taki przypadek. W styczniu do zanieczyszczenia chemicznego doszło w zakładach TSMC. Ucierpiało ponad 10 tys. wafli. Przedsiębiorstwo wyliczyło straty na 550 mln dol. Tym razem skala wydaje się mniejsza, jednak Samsung – w odróżnieniu od tajwańskiego rywala – nie chce ujawniać aż tak szczegółowych danych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)