Samsung wkrótce ruszy z ekranami QD-OLED. Sony i Panasonic mogą porzucić OLED-y

Samsung wkrótce ruszy z ekranami QD-OLED. Sony i Panasonic mogą porzucić OLED-y

fot. Miguel Candela/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
fot. Miguel Candela/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
26.08.2020 10:32, aktualizacja: 26.08.2020 13:27

Samsung zainwestował 11 miliardów w technologię QD-OLED do m.in. telewizorów. Masowa produkcja pierwszych matryc tego typu mogłaby wystartować już w przyszłym roku - donosi wiodąca firma analityczna Omdia (poprzednio znana jako IHS Markit).

Jak podają koreańskie media (Business Korea), Samsung może być jeszcze wewnętrznie niezdecydowany wobec tego, czy całkowicie skupić się na panelach QD-OLED. Wcześniej pojawiły się również doniesienia z Korei, które wskazywały, że równocześnie firma planuje też coś w segmencie wyświetlaczy typu miniLED i microLED.

[imho=579456]Dotychczasowo matryce OLED od LG Display składały się z organicznych diod (OLED) koloru żółtego i niebieskiego na które nałożono filtry z dodatkowymi kolorami. Z kolei ekrany QLED Samsunga to nic innego jak LCD (z modułem podświetlenia LED) z nałożonym filtrem z warstwą kropek kwantowych, które w reakcji na naświetlenie LED-ami pozwala uzyskiwać bardzo nasycone kolory.

Technologia QD-OLED z kolei wykorzystywałaby matryce OLED, zawierające jedynie niebieskie (bez żółtego) piksele, przez co koszt ich stworzenia byłby niższy. Następnie kolejne dwa podstawowe kolory, czyli czerwony i zielony byłyby uzyskane przez wprowadzenie kropek kwantowych.

Jakie będą zalety tego rozwiązania? Technologia QD-OLED mogłaby połączyć najlepsze cechy telewizorów QLED, czyli wysokie nasycenie i pokrycie przestrzeni kolorów oraz jasność wraz z wszystkimi atutami OLED-ów, czyli nieskończonym kontrastem i idealną czernią.

[/imho]Sony i Panasonic zainteresowane QD-OLED. Czy porzucą OLED?Co ciekawe, Business Korea podaje, że w gronie zainteresowanych nowymi panelami Samsunga są japońscy potentaci - Sony i Panasonic. Do tej pory te dwie firmy, które nota bene słyną z wysokich cen, ale i jakości sprzętu - w telewizorach z najwyższej półki korzystały z matryc OLED produkowanych przez LG Display.

Według przewidywań firmy Omdia Samsung będzie mógł początkowo produkować 30 000 substratów QD-OLED o wymiarach 220 x 240 cm (które następnie można pociąć na mniejsze panele dla telewizorów lub monitorów).

Telewizory QD-OLED mają być produkowane w wersjach 55-, 65-, 75- i 82-calowych. Jeśli chodzi o monitory, to swoje zainteresowanie QD-OLED miały wyrazić firmy Asus, MSI, AOC i Dell.

[wppl=2056059]

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)