Samsung wydaje poprawione firmware dla dysków SSD z serii 840 EVO

Samsung wydaje poprawione firmware dla dysków SSD z serii 840 EVO

Samsung wydaje poprawione firmware dla dysków SSD z serii 840 EVO
Redakcja
24.04.2015 17:37

Samsung nareszcie opublikował nowe firmware dla dysków SSD z serii 840 EVO. Od ubiegłego roku dyski te trapiły problemy związane z szybkością odczytu rzadko używanych obszarów i choć firma szybko wydała odpowiednią poprawkę, nie była ona w stanie pomóc wszystkim użytkownikom. Dzięki tej najnowszej problemy mają zostać ostatecznie zakończone udowadniając, że nie należy bać się TLC.

W celu zaaplikowania poprawki wystarczy zainstalować aplikację Samsung Magician do wersji 4.6. Dzięki niemu uzyskamy możliwość aktualizacji oprogramowania EXT0DB6Q, oraz użycia dodatkowej opcji poprawiającej wydajność. Niestety z góry uprzedzamy, że firma narzuciła dzienne limity pobrań pakietu, a że to właśnie Samsung jest liderem jeżeli chodzi o udział konsumenckich dysków SSD, pobieranie nie jest możliwe. Pliki nowej wersji Magicana są dostępne także w alternatywnych źródłach jak choćby na MEGA, ale jego zainstalowanie nie oznacza, że będziemy mogli od razu pobrać aktualizację oprogramowania dysku.

Wydajność dysku przed i po optymalizacji. Źródło: PC Perspective
Wydajność dysku przed i po optymalizacji. Źródło: PC Perspective

Najnowsza wersja firmware wprowadza funkcję, która ma ostatecznie rozwiązać problem, choć trudno nazwać ją przełomową: dysk będzie okresowo odświeżał dane, co zapewni odpowiednią wydajność nawet w sytuacji, gdy są one na nim przechowywane bez żadnych innych modyfikacji przez dłuższy czas. Nie wymaga ona zainstalowanego oprogramowania producenta przez cały czas. Użytkownicy nie powinni przejmować się dodatkowymi zapisami wynikającymi z zastosowania takiego mechanizmu, warto jednak zaznaczyć, że funkcja działa w tle i poprawia wydajność tylko wtedy, gdy dysk jest zasilany. Po dłuższym okresie bezczynności wydajność może być niższa, niż zakładana. Oprócz tego w nowej wersji Samsung Magician wprowadzono funkcję optymalizacji nazwaną Advanced Performance Optimization. Użytkownicy powinni ją zastosować w sytuacji, gdy nie ma wystarczająco dużo czasu, aby dysk samodzielnie przeprowadził optymalizację.

Według serwisu PC Perspective, który miał okazję szybciej przetestować nową wersję, poprawa jest znaczna i przywraca dyskom pełnię sił. Poprawę potwierdzają również użytkownicy, którym już udało się dokonać aktualizacji. Problem wykryli właśnie oni, kiedy to we wrześniu ubiegłego roku zaczęli raportować niskie prędkości odczytu w HD Tune i HD Tach. Te programy odczytują już istniejące na dysku dane, pozwalają więc zauważyć problemy, które nie zostaną zaobserwowane w innych benchmarkach. Już miesiąc później Samsung zaprezentował oprogramowanie Performance Restoration, które aktualizowało dysk, a także przeprowadzało procedurę naprawczą – było to właśnie odświeżanie danych, które według wielu sceptyków mogło pomóc tylko na krótką metę. Tak też się stało, niektóre dyski po pewnym czasie znów straciły na wydajności, stąd właśnie najnowsza aktualizacja oprogramowania wewnętrznego.

Zaznaczmy, że opisywany problem dotyczy jedynie nośników SSD z serii 840 EVO – nowsza seria 850 EVO wyposażona w komórki pamięci TLC 3D V-NAND nie wymaga żadnych aktualizacji i spadki wydajności odczytu na niej nie występują. Jeżeli chcecie, możecie pobrać Magicana i próbować uruchamiać go ponownie do skutku, aż znajdzie aktualizację (niektórym udało się w ten sposób ją wymusić). W przeciwnym razie zalecamy oczekiwanie do 27 kwietnia, wtedy Samsung ma znieść limity pobrań i aktualizacja będzie możliwa bez kuriozalnych zabiegów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)