Samsung zmienia nazwę nakładki, ale czy to wystarczy by zachęcić do następcy TouchWiza?

Strona głównaSamsung zmienia nazwę nakładki, ale czy to wystarczy by zachęcić do następcy TouchWiza?
19.12.2016 13:31
Samsung zmienia nazwę nakładki, ale czy to wystarczy by zachęcić do następcy TouchWiza?

Przed premierą Samsunga Galaxy S6 dostaliśmy obietnicę poprawy dwóch prawdopodobnie największych wad poprzednika. Faktycznie, w 2015 roku Samsung pokazał topowy model o lepszej jakości wykonania i co bardzo ważne, z zauważalnie usprawnioną nakładką. Za TouchWiz jednak nadal ciągnęła się fama jednej z najgorszych nakładek. Planowana jest więc zmiana nazwy, a jej efekty zobaczymy niebawem na Galaxy S7.

Samsung w swoich smartfonach starał się zapewnić użytkownikom bogatą funkcjonalność. Plany godne pochwalenia, ale ich realizacja była już daleka od ideału. Nakładka TouchWiz, mimo iż rozbudowana i wyposażona w kilka interesujących elementów, była ociężała i przepełniona dodatkowymi aplikacjami. Brak płynności dostrzegalny był nawet na topowych modelach.

TouchWiz w Samsungu Galaxy S5.
TouchWiz w Samsungu Galaxy S5.

Powiewem świeżości okazał się Samsung Galaxy S6. Nakładka została pozbawiona wielu aplikacji firm trzecich i stała się jakby lżejsza. Trudno ocenić czy faktycznie otrzymała zastrzyk z pokaźną dawką optymalizacji samego kodu, czy zadziałało po prostu wyrzucenie masy aplikacji działających w tle lub to może tylko wydajniejsze podzespoły, pozwoliły na sprawniejsze działanie. Ważne, że osiągnięto cel – TouchWiz stał się lepszym produktem, chociaż nadal wymagającym wielu poprawek.

TouchWiz w najnowszych edycjach nie jest złą nakładką, ale chociażby na tle rozwijanego przez Xiaomi MIUI, dla wielu jest zauważalnie gorszym produktem. Dodatkowo za nakładką Samsunga ciągnie się zła opinia z przeszłości i mimo poprawy, nadal spora część osób kojarzy ją z ociężałością i brakiem płynności. Bardzo możliwe, że właśnie to zachęciło Samsunga do zmiany nazwy, TouchWiz wraz ze zbliżającą się dużą aktualizacją ma zmienić więc nazwę na Samsung Experience.

Samsung Galaxy S7: TouchWiz stał się ładniejszy, ale czy jest atrakcyjny?
Samsung Galaxy S7: TouchWiz stał się ładniejszy, ale czy jest atrakcyjny?

Dwa tygodnie temu pojawiły się w sieci zrzuty ekranu z testowej wersji Androida 7.0 dla Samsunga Galaxy S7. Mogliśmy na nich zobaczyć, że zastosowana tam nakładka to już Samsung Experience. Za prawdziwością tych informacji przemawia zarejestrowane nowe oficjalne logo – Samsung Experience. Pierwszymi smartfonami bez obecnego TouchWiz będą Galaxy S7 i S7 Edge, które zmiany mają otrzymać wraz z aktualizacją do Androida 7.1 Nougat. Natomiast Galaxy S8 najpewniej będzie pierwszy modelem, który Samsung Experience zaoferuje już po wyjęciu z pudełka.

Wątpimy by jednak zmiana nazwy przyniosła w najbliżej przyszłości bardziej radykalne zmiany w wyglądzie. Nakładka Samsunga raczej pozostanie nadal dobrą i posiadającą ciekawe funkcje, ale nie będzie zachwycać wizualnie tak, jak robi to chociażby MIUI.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)