Sensacje WikiLeaks opublikowane - 970 depesz dotyczy Polski

Sensacje WikiLeaks opublikowane - 970 depesz dotyczy Polski

Wojciech Cybulski
29.11.2010 09:44

Kolejna partia tajnych dokumentów zdobytych przez WikiLeaks została właśnie opublikowana. Według informacji Gazety Wyborczej prawie 1000 depesz dotyczy Polski. Równocześnie nieznani sprawcy rozpoczęli zmasowany atak na stronę internetową WikiLeaks, która przez te działania co jakiś czas znika z Sieci.

Przedstawiciele WikiLeaks spodziewali się, że ktoś spróbuje zablokować publikację tajnych materiałów, które w dużej mierze obciążają rządy państw zaangażowanych w wojnę w Iraku i Afganistanie. Część materiałów została więc zawczasu przesłana do czołowych amerykańskich i europejskich dzienników. Dziś w nocy pierwsze dokumenty zostały opublikowane przez El Pais, Le Monde, Speigel, Guardian i NYT. Najnowsza partia tajnych danych składa się z ponad 250 tysięcy dokumentów dotyczących wielu drażliwych kwestii, jak choćby atak chińskich hakerów na Google, sytuacja w Korei Północnej i stosunki dyplomatyczne USA - Pakistan. Przecieki ujawniły także wiele nieetycznych praktyk USA, takich jak szpiegowanie ONZ przez amerykańskich dyplomatów. Ponadto materiały WikiLeaks mają potwierdzać powiązania między rosyjskim rządem i organizacjami przestępczymi oraz kilkaset innych nieprzyjemnych faktów.

Spośród dokumentów, które zostały lub zostaną w najbliższej przyszłości opublikowane, wiele dotyczy Polski. Nasz kraj jest tematem około 970 depesz, z których wiele ma bardzo wysokie klauzle tajności. Treść tych dokumentów nie jest aktualnie znana. Tymczasem serwis internetowy WikiLeaks przez całą noc był obiektem zmasowanego ataku typu DDoS. Nieznani sprawcy próbowali zablokować dostęp do serwisu, przez co strona internetowa WikiLeaks co jakiś czas znikała z Sieci.

Publikacja wywołała wściekłość amerykańskiej dyplomacji. Biały Dom w wydanym oświadczeniu stwierdził, że udostępnione dokumenty stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Tymczasem przedstawiciele WikiLeaks zapowiedzieli, że w najbliższym czasie udostępnią kolejną partię materiałów, których treść będzie jeszcze bardziej sensacyjna.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)