Sieć 5G się rozrasta. Obejmuje już co trzeciego Polaka

Sieć 5G się rozrasta. Obejmuje już co trzeciego Polaka
Źródło zdjęć: © Getty Images | Artur Widak/NurPhoto
Adam Gaafar

24.06.2021 20:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Plus rozwija infrastrukturę sieci 5G w Polsce, która obejmuje już 400 miejscowości z 16 województw. Oznacza to, że w jej zasięgu znajduje się obecnie 13 milionów mieszkańców naszego kraju.

Plus uruchomił komercyjną sieć 5G w maju ub.r. Od tego czasu liczba stacji bazowych, które pozwalają na korzystanie z szybkiego transferu danych, rozrosła się do 2 tys. nadajników. Według informacji przekazanych przez operatora sieci, w ciągu dwóch ostatnich miesięcy objęto jej zasięgiem kolejny milion Polaków.

Sieć operuje na częstotliwościach 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz, a więc takich samych, co LTE. Deklarowana szybkość technologiczna internetu 5G rozwija się do 600 Mb/s.

Rozwój sieci 5G w Polsce

Wśród nowych miejscowości, które zostały objęte zasięgiem sieci 5G od Plusa, znalazły się m.in.: Bolesławiec, Głogów, Annopol, Świdnica, Żary, Zgierz, Nowy Targ, Oświęcim, Węgrów, Nowy Dwór Mazowiecki, Augustów, Grajewo , Tczew, Mielec i Władysławowo. Mapę z pełną listą miejscowości można zobaczyć pod tym adresem: www.plus.pl/mapa-zasiegu. Obecnie w ofercie Plusa można znaleźć kilkadziesiąt urządzeń obsługujących 5G.

Rozbudowa sieci nowej generacji to nie tylko szybsze transfery danych. Pozwoli ona również m.in. na rozwój Internetu, a w przyszłości może przyczynić się do upowszechnienia autonomicznej komunikacji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)