Sieć biurowa: Efektywna infrastruktura komunikacji w firmie

Sieć biurowa: Efektywna infrastruktura komunikacji w firmie

Sieć
Sieć
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
Oskar Ziomek
20.10.2023 18:58, aktualizacja: 21.10.2023 16:11

Prowadząc firmę, w której pracują dziesiątki pracowników, warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na właściwe przygotowanie infrastruktury sieciowej w biurze. Chociaż co do zasady można uznać, że sieć w firmie jest taka sama jak w domu, tyle że korzysta z niej więcej osób, w praktyce do rozważenia pozostaje dużo więcej zagadnień, niż na początku mogłoby się wydawać.

Już na wstępie trzeba bowiem uzmysłowić sobie, że sieć biurowa powinna być przede wszystkim wygodniejsza w zarządzaniu i skalowalna, co nie zawsze jest istotnym argumentem w domu. W firmie na porządku dziennym będzie bowiem konfigurowanie urządzeń, zasad dostępu do wybranych zasobów, dostępności drukarek czy wreszcie dodawanie nowych elementów sieci, jeśli będzie tego wymagać kolejne pomieszczenie z biurkami czy nowa serwerownia.

Niezbędne jest również właściwe dobranie urządzeń. Co do zasady można bowiem uznać, że wszystkie "typowe routery" i punkty dostępowe oferowane użytkownikom domowym najzwyczajniej nie poradzą sobie z wyzwaniem obsługiwania sieci biurowej. Problemem szybko okaże się zarówno zaskakująco okrojona liczba ustawień takich systemów, jak i problemy z wydajnością, gdy z urządzenia zacznie regularnie korzystać kilkadziesiąt osób, czego w warunkach domowych nigdy nie doświadczamy.

Centralne zarządzanie i PoE

Chcąc stworzyć wygodną w obsłudze sieć biurową, najlepiej z założenia sięgnąć po systemy zdalnie zarządzane. Administrator takiej sieci nie tylko nie musi pojedynczo konfigurować wszystkich przełączników czy punktów dostępowych, ale zyska również na czasie podczas diagnozowania usterek czy dodawania do istniejącej sieci dodatkowych urządzeń sieciowych. Jednymi z głównych elementów takiego systemu, poza routerem, są przełączniki i najlepiej zawczasu wybrać takie, które oferują zasilanie PoE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PoE to nic innego jak dostarczanie zasilania za pośrednictwem skrętki ethernetowej. Z tym standardem zgodny jest szereg urządzeń sieciowych, w tym – co najważniejsze – punkty Wi-Fi czy kamery. W efekcie w biurze można powiesić access point wszędzie tam, gdzie doprowadzono kabel LAN i nie martwić się o zasilanie. Sprzęt otrzyma bowiem energię tym samym przewodem, co sygnał sieciowy, oczywiście o ile wybrany wcześniej przełącznik obsługuje ten standard i zapewnia odpowiednią moc.

Bezpieczeństwo dzięki podsieciom

Kiedy urządzenia sieciowe zostaną już rozplanowane i zamontowane, konieczna jest odpowiednia konfiguracja. Podstawą jest utworzenie podsieci i reguł dostępu dla konkretnych pracowników do wybranych zasobów. Dzięki temu wybrane osoby będą mogły na przykład obsługiwać drukarkę i odczytywać dane z NAS-a w danym biurze, ale informacje z firmowego serwera niekoniecznie będą dla nich widoczne – o ile nie są potrzebne w codziennej pracy.

Na podobnej zasadzie podsieć można wykorzystać do utworzenia dodatkowej sieci Wi-Fi dla klientów, w której lokalne urządzenia w ogóle nie są widoczne i zapewnia ona jedynie dostęp do internetu – to zresztą mechanizm dobrze znany także z domowych routerów ze średniej i wyższej półki.

Naturalnie niezależnie od skali danej infrastruktury sieciowej nie należy zapominać o szeroko rozumianej administracji, w tym bieżącym rozwiązywaniu problemów z ruchem czy instalacji aktualizacji bezpieczeństwa. Scentralizowane systemy mają zwykle na tyle rozbudowane oprogramowanie, że znacznie ułatwiają ten proces, sugerując na przykład które punkty dostępowe Wi-Fi są zbyt mocno obciążone, przez co w przyszłości można rozważyć zakup wydajniejszego urządzenia lub kolejnego w miejscu, gdzie zasięg jest nieco gorszy.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)