Skaner tęczówki idealnym zabezpieczeniem w smartfonach?

Skaner tęczówki idealnym zabezpieczeniem w smartfonach?

02.01.2015 16:37, aktual.: 04.01.2015 11:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czytniki linii papilarnych w telefonach to już przeżytek? Właśnie nadchodzi smartfon ViewSonic V55, który zostanie wyposażony w skaner tęczówki oka. Czy zastosowany mechanizm pozwoli na dobre zabezpieczenie smartfona, czy raczej będzie kolejną, łatwą do obejścia dla cyberprzestępców furtką?

Można powiedzieć, że iPhone 5s zapoczątkował modę na stosowanie czytników linii papilarnych w smartfonach. Z tą funkcją spotkamy się również w nowych smartfonach Samsunga. Wbudowany czytnik linii papilarnych może być wykorzystywany do odblokowywania smartfona lub do potwierdzania wybranych operacji. W większości urządzeń wymaga on jeszcze dopracowania, aby mógł w pełni zastąpić inne metody odblokowania, czy potwierdzania ważniejszych czynności. Natomiast producenci już teraz myślą o smartfonach ze skanerem tęczówki. Niepotwierdzone informacje sugerowały, że te funkcję zobaczymy już w Samsungu Galaxy Note 4. Niestety okazało się, że ostatecznie w tym fablecie nie zastosowane tego skanera. Jednak zastosowanie tego elementu było tylko kwestią czasu. Silna konkurencja sprawia, że firmy starają się wyposażyć swoje urządzenia w nietypowe rozwiązania, aby tylko przyciągnąć klientów. Natomiast smartfon ze skanerem tęczówki nawet obecnie wydaje się być urządzeniem niezwykłym, więc taka funkcja z pewnością przykuje uwagę wielu osób.

Obraz

Pierwszego smartfona z wbudowanym skanerem tęczówki możemy zobaczyć już w tym miesiącu. Stworzy go mała, dla znaczniej większości nieznana firma. W tę technologię zostanie wyposażony ViewSonic V55. Można by się spodziewać, że producent wykorzysta kamerę smartfona. Jednak firma zdecydowała się na specjalny, umieszczony w górnym rogu skaner. Podobnie jak linie papilarne, oczy każdego człowieka są inne i w teorii taki system zabezpieczeń powinien sprawdzić się bardzo dobrze, ale już montowane czytniki linii papilarnych pokazały, że może być zupełnie inaczej. Niestety ale stosowanych w smartfonach czytników nie można nazwać profesjonalnymi, nie są one odpowiednio dokładnie, a obejście ich zabezpieczeń w większości modeli jest stosunkowo łatwe. W związku z tym podobnie może być z zastosowanym w ViewSonic V55 skanerem tęczówki oka. Zamiast nowego, naprawdę dobrego zabezpieczenia, dostaniemy kolejną furtkę dla cyberprzestępców.

Viewsonic V55 teaser with Iris recognition technology

Zastosowany w ViewSonic V55 skaner będzie aktywny tylko w momencie, gdy będziemy chcieli z niego skorzystać. Normalnie będzie znajdował się pod zasłoną. Pozwoli on na odblokowywanie smartfona, a także na zabezpieczanie ważnych dla nas elementów, jak chociażby pliki i foldery. Trudno jest teraz ocenić, czy zastosowany skaner sprawdzi się lepiej od czytników linii papilarnych. ViewSonic V55 jest pierwszym smartfonem wyposażonym w taką funkcję, możliwe, że zastosowany mechanizm będzie jeszcze niedopracowany.

Poznaliśmy również niepełną specyfikację tego urządzenia. ViewSonic V55 zostanie wyposażony w 5,5-calowy wyświetlacz Full HD. W jego wnętrzu znajdziemy czterordzeniowy, 64-bitowy procesor Snapdragon 410 1,4 GHz, 2 GB RAM i zależnie od wersji w 16 lub 32 GB wbudowanej pamięci. Natomiast umieszczoną z tyłu kamerę o rozdzielczości 13 MP będziemy mogli rozbudowywać o dodatkowe moduły. Premiery tego nietypowego smartfona możemy spodziewać się jeszcze w tym miesiącu. Niestety nie znamy jeszcze jego ceny i nie wiemy na jakich dokładnie rynkach będzie dostępny.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)