Skróty klawiszowe w Chrome: znane kombinacje i obsługa gestami myszy

Skróty klawiszowe w Chrome: znane kombinacje i obsługa gestami myszy

Skróty klawiszowe w Chrome: znane kombinacje i obsługa gestami myszy
Oskar Ziomek
25.07.2017 22:48, aktualizacja: 26.07.2017 12:48

Google Chrome to dziś najpopularniejsza desktopowa przeglądarka. Wiele osób wykorzystuje ją więc codziennie do pracy czy zabawy, ale bardzo możliwe, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wiele obsługuje skrótów klawiszowych, które mogą ułatwić codzienną obsługę. Znane większości osób otwieranie nowej karty z użyciem Ctrl+t, czy też przeszukiwanie zawartości strony po wciśnięciu Ctrl+f to tylko dwa spośród ponad 60 obsługiwanych tu skrótów.

Postanowiliśmy więc zebrać w jednym miejscu kilka propozycji, które naszym zdaniem w codziennej pracy mogą okazać się najbardziej pomocne. Zainteresowanych poznaniem wszystkich możliwości Chrome'a w tym zakresie odsyłamy do oficjalnego zestawienia na stronach pomocy technicznej. Przykłady opisywać będziemy zarówno z wykorzystaniem przycisków Ctrl oraz Alt, a więc odpowiednio dla użytkowników Windowsa i Linuksa oraz we właściwej wersji dla użytkowników Maka – nie zawsze chodzi o konsekwentne wstawienie ⌘ zamiast Ctrl.

Skróty klawiaturowe to jednak również nie wszystko. W użyciu pozostaje mysz oraz możliwość instalacji rozszerzeń. Sprawdziliśmy, co warto doinstalować, aby Chrome'a doposażyć w obsługę gestów myszy. Zapraszamy do lektury.

Zamykamy karty, otwieramy okna

Pierwszą grupą skrótów są te, dzięki którym kontrolować można zachowanie okien przeglądarki i poszczególnych jej kart. To ta sama grupa skrótów, w którą wpada opisany już na wstępie skrót otwierania nowej karty, który dla zasady przypominamy:

 • Otwarcie nowej karty i jednoczesne przełączenie na nią widoku odbędzie się po naciśnięciu kombinacji Ctrl+t (na Maku: ⌘+t),
 • W podobny sposób w nowej karcie uruchomić można tę ostatnio zamkniętą. Wówczas odpowiedni skrót to Ctrl+Shift+t (na Maku: ⌘+Shift+t),
 • Nowe okno otworzymy naciskając Ctrl+n (na Maku: ⌘+n),
 • Otwierane okno będzie w trybie incognito, jeśli do kombinacji dołączymy klawisz Shift, wówczas pełna kombinacja to Ctrl+Shift+n (na Maku: ⌘+Shift+n),
 • Zamknięcie bieżącej karty to konieczność przyciśnięcia Ctrl+w (na Maku: ⌘+w).

Przeglądamy Internet

Gdy odpowiednie karty i okna są już uruchomione, nadchodzi czas na przeglądanie zawartości Sieci. Tutaj również skorzystać można z całej masy przydatnych skrótów:

 • Może się zdarzyć, iż w pole adresu wyszukiwarki wpiszemy z pamięci cała kluczową część adresu strony docelowej, na przykład *youtube, ale zamiast wyszukiwać frazę w wyszukiwarce, chcielibyśmy bezpośrednio przejść do odpowiedniej strony. Wówczas pomocny może się okazać skrót Ctrl+Enter (na Maku również), który do wpisanej frazy doda początek www. oraz końcówkę .com i przejdzie do wybranej strony,
 • Dodanie bieżącej karty do zakładek możliwe będzie po skorzystaniu z kombinacji Ctrl+d (na Maku:⌘+d),
 • W podobny sposób zapisać można jednocześnie wszystkie otwarte zakładki, które trafią do nowego folderu. Skrót klawiszowy to wówczas Ctrl+Shift+d (na Maku:⌘+Shift+d),
 • Wczytywanie bieżącej strony można zatrzymać przyciśnięciem klawisza Esc* (na Maku również),
 • Zawartość witryn można skalować (pomniejszać i zwiększać) stosując odpowiednio Ctrl w kombinacji z symbolem minusa lub plusa (na Maku Ctrl zamieniamy na ⌘). Zamiast symboli zastosować można również rolkę myszy,
 • Pasek zakładek pod polem adresu można szybko pokazywać i chować, stosując w tym celu kombinację Ctrl+Shift+b (na Maku:⌘+Shift+b),
 • Hiperłącze zostanie otwarte w nowej karcie, jeśli klikniemy na nie lewym przyciskiem myszy przy jednoczesnym wciśnięciu klawisza Ctrl (na Maku: ⌘). Tak samo zadziała kliknięcie na linku środkowym przyciskiem myszy bez kombinacji z klawiaturą.

Czas na gesty myszą

Chociaż w Chromie znajdziemy kilka skrótów klawiaturowych połączonych z wykorzystaniem myszy, przeglądarka nie obsługuje sama z siebie typowych gestów, a więc szkicowanych kursorem symboli czy kształtów, które mają uruchamiać dodatkowe funkcje. Bez problemu skorzystać można jednak z dostępnych rozszerzeń: oto dwa z wielu, które warte są uwagi:

smartUp Gestures

To rozszerzenie nie powali raczej na kolana nowocześnie wyglądającym interfejsem, ale pozostaje on bardzo funkcjonalny, a przede wszystkim czytelny. W ustawieniach znajdziemy wiele opcji, które pozwolą kontrolować praktycznie każdy aspekt związany z rysowaniem kształtów myszą.

350202681598109633

Wiele scenariuszy użycia dostępnych jest już po instalacji, ale można je dowolnie edytować lub dodawać nowe. Dzięki tym wbudowanym będziemy mogli na przykład przełączać się na kolejne karty, przesuwając myszą w górę i prawo.

Widoczne na powyższym zrzucie ekranu ustawienia to tylko część z dostępnych opcji, związanych bezpośrednio z obsługą interfejsu. Dodatkowe preferencje (dotyczące na przykład bezpośrednio obrazków) edytowane są w kolejnych kartach menu. smartUp Gestures można oczywiście pobrać z naszej bazy.

crxMouse Chrome Gestures

Podobnie jak w powyższej pozycji, również tutaj znajdziemy naprawdę wiele ustawień pozwalających edytować domyślne gesty lub dodawać nowe. Domyślnym przyciskiem podczas rysowania kształtów myszą także jest ten prawy, ale jako alternatywę wybrać możemy nie tylko środkowy, ale również lewy.

350202681598371777

Tworząc nowe gesty mamy możliwość ich przetestowania w dodatkowym okienku testowym widocznym w panelu ustawień. Ciekawostką jest możliwość wyświetlania na bieżąco tych fragmentów gestów, które zostały jak dotąd rozpoznane (pozycję, jak i wygląd tabliczek z napisami można bardzo szczegółowo edytować). Dodatek crxMouse Chrome Gestures oczywiście także jest dostępny do pobrania z naszej bazy.

Na koniec przypomnijmy, że wszystkich obsługiwanych przez Google Chrome skrótów jest znacznie więcej, a przedstawiona powyżej lista to jedynie propozycje – w naszym odczuciu warte uwagi. Zachęcamy do dzielenia się w komentarzach własnymi propozycjami skrótów, bez których trudno obejść się w codziennym korzystaniu z przeglądarki.

Dodajmy także, iż najnowszą wersję Chrome'a można jak zawsze pobrać z naszej bazy. Dostępna jest odmiana dla Windowsa i macOS-a, jak również wersje mobilne dla Androida oraz iOS-a.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)