Skype stawia na prywatność, ale czy używa bezpiecznego protokołu?

Skype stawia na prywatność, ale czy używa bezpiecznego protokołu?

12.01.2018 11:01, aktual.: 12.01.2018 11:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skype rozpoczyna testy nowej funkcji – prywatnych konwersacji z szyfrowaniem end-to-end. Wykorzystywany będzie standard szyfrowania, który został zastosowany w komunikatorze Signal, znanym z godnego pochwały podejścia do prywatności użytkowników. Przynajmniej do niedawna.

Komunikat został opublikowany na oficjalnym blogu Signala. Informuje on rozpoczętej współpracy z Microsoftem, który chce udostępnić użytkownikom Skype’a szyfrowane rozmowy. Używane zabezpieczenia będą wykorzystywać standard Signal Protocol, stworzony przez Open Whisper Systems.

Eksperymentalna funkcja z szyfrowaniem end-to-end dostępna jest już w nowej wersji testowego Skype Insider. Prywatną rozmowę przeprowadzimy wyłącznie z osobą, która także korzysta z testowego wydania Skype. Szyfrowanie obejmuje rozmowy tekstowe, wymianę plików i wiadomości audio, ale rozmowy wideo i głosowe nie są już szyfrowane.

Obraz

Zastosowane szyfrowane end-to-end oznacza, że wiadomości widoczne są tylko dla nadawcy i odbiorcy. W założeniach ich podsłuchanie nie powinno być możliwe, jednak została odkryta luka, która sprawia, że rozmowy grupowe w WhatsApp i Signal można podsłuchać. Warto zaznaczyć, że wymienione komunikatory korzystają z protokołu Signal Protocol, tego samego, który właśnie trafił do Skype Insider.

WhatsApp oczywiście nie zgadza się z wynikami analityków, którzy mówią, ze do szyfrowanej rozmowy grupowej może dołączyć „kret”, a informacja o nowym członku się nie pojawi.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)