Smartfonowa fotografia: z Camera FV-5 wszystko ustawisz sam

Smartfonowa fotografia: z Camera FV-5 wszystko ustawisz sam

Smartfonowa fotografia: z Camera FV-5 wszystko ustawisz sam
22.04.2015 12:00, aktualizacja: 26.05.2015 21:13

W poszukiwaniu aplikacji do robienia zdjęć, która pozwoli wszystkie parametry aparatu poustawiać samodzielnie, nie sposób nie trafić na Camera FV-5. Jej możliwości pozwalają zrobić ze smartfonu aparat, który możliwościami wcale nie zostanie w tyle za aparatami. Oczywiście aplikacja nie czyni cudów i nie naprawi niedoskonałości sprzętu, ale wiele z nich pozwoli ominąć doborem lepszych parametrów oraz możliwością kontroli jakości zapisywanych zdjęć.

Camera FV-5 to aplikacja dla profesjonalnych fotografów i już trochę znających się na rzeczy hobbystów, która daje dostęp do parametrów aparatu niedostępnych w większości aplikacji od producenta. Dzięki niej możliwości smartfonów nie odbiegają od tego, co oferują „prawdziwe” aparaty fotograficzne. Na Androidzie 5.0 pozwala zapisywać zdjęcia w formacie surowym (RAW lub DNG), na innych jako JPEG lub bezstratny PNG. Jeśli czegoś brakuje, to możliwość robienia zdjęć frontową kamerką i wyzwalania uśmiechem – z samolubek nici. Do przeglądania zdjęć i ewentualnej edycji trzeba sięgnąć po zewnętrzny program.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Aplikacja pozwala przede wszystkim łatwo kontrolować ustawienia aparatu, czyli ekspozycję wraz z kompensacją, ISO, sposób mierzenia światła (punktowy, całościowy, obszarowy) oraz balans bieli. Sposób ustawiania ostrości także można dostosować. Do wyboru mamy automatyczny, makro, dotykiem, nieskończoność, a także możliwość wykrywania twarzy i zablokowania ustawień, czyli AF-L. Dostęp do nich jest wyjątkowo łatwy. Podobnie jak ma to miejsce w bardziej zaawansowanych aparatach cyfrowych, wszystkie parametry zostaną wyświetlone na podglądzie zdjęcia.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]
 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

W ustawieniach można także włączyć prezentację histogramu (kanały RGB lub luminancja) i siatkę wspomagającą kadrowanie. Wygląd pasków nakładanych na wizjer również można zmienić, to samo dotyczy dźwięków wydawanych przez aplikację.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Poza możliwością opóźnienia wyzwalania migawki można także sięgnąć po bardziej zaawansowane możliwości manipulacji czasem i bracketing (robienie serii zdjęć o różnym naświetleniu). Wbudowany interwałometr pozwala na rejestrowanie serii na potrzeby zdjęć HDR (3-7 ujęć z różną ekspozycją) oraz na potrzeby filmów poklatkowych. Nie zabrakło stabilizacji obrazu i trybu serii.

Ciekawostką jest możliwość robienia zdjęć nocnych z długim czasem otwarcia migawki. Czas można wybrać z oferowanych wartości lub ustawić samodzielnie – maksymalnie 60 sekund. Trzeba jednak mieć na uwadze, że rozdzielczość zdjęć zostanie zmniejszona do 1 lub 2 megapikseli, zależnie od modelu telefonu.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Nie oznacza to jednak, że możemy robić jasne zdjęcia w nocy, jak w zwykłym aparacie fotograficznym. Tu chodzi raczej o rejestrowanie ruchu. Nie każdy telefon zachowa się w takich warunkach prawidłowo i można spodziewać się naprawdę różnych efektów:

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Ponadto w ustawieniach programu znajdziemy możliwość zmiany funkcji przypisanych przyciskom fizycznym urządzenia, ustawienia jakości zapisywanych zdjęć i wiele innych przydatnych funkcji.

Darmowa aplikacja, którą znajdziecie w naszej bazie, pozwala robić zdjęcia o maksymalnym rozmiarze 640×480 pikseli, ale można w niej przetestować wszystkie możliwości. Pełna wersja aplikacji, która pozwoli wykorzystać pełną rozdzielczość matrycy, kosztuje 12,50 zł w Google Play.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)