Smartfony z Tizen OS zmierzają w kierunku europejskich sklepów

Smartfony z Tizen OS zmierzają w kierunku europejskich sklepów

Samsung Z1
Samsung Z1
15.04.2015 15:30, aktualizacja: 15.04.2015 18:26

Samsung nadal wierzy w sukces systemu Tizen OS na smartfonach. Jeszcze w pierwszej połowie tego roku ma zostać wprowadzony następca modelu Z1, który ma być jego wydajniejszą, poprawioną wersją. Na rynku ma pojawić się jeszcze jeden model, prawdopodobnie będący przedstawicielem średniej półki cenowej. W sprzedaży będzie dostępny w wybranych europejskich krajach, możliwe, że zobaczymy go w Polsce.

Koreańczycy kazali nam długo czekać na pierwszego smartfona działającego pod kontrolą Tizen OS, ich własnego systemu operacyjnego, który stosowany jest przede wszystkim w smart-zegarkach Samsunga. Premiera smartfona została przesunięta kilkukrotnie. Niektórzy zaczęli twierdzić, że ten model to tylko straszak na Google, który miałby być użyty dopiero, gdyby Android zaczął się rozwijać w kierunku nieodpowiadającym Samsungowi. Jednak w końcu pierwszy smartfon z Tizen OS – Samsung Z1 został oficjalnie zaprezentowany. Dostaliśmy typowo budżetowy model, przeznaczony na rynki rozwijające się.

Samsung Z1
Samsung Z1

Samsung Z1 w ciągu pierwszego miesiąca sprzedał się w Indiach w ponad 100 tysiącach egzemplarzy. Porównując wynik do urządzeń z Androidem, nie możemy mówić o sukcesie, ale należy pamiętać, że Tizen OS to nowość na rynku. Nowość, która mierzy się z bardzo silną konkurencją. W związku z tym Samsung jak najbardziej może być zadowolony z osiągniętego rezultatu. Nie powinno nikogo dziwić, że południowokoreańska firma właśnie pracuje nad kolejnymi urządzeniami z własnym systemem operacyjnym.

Niepotwierdzone przez Samsunga informacje sugerują, że na rynku pojawią się dwa nowe smartfony z Tizen OS. Pierwszy model będzie następcą Z1 i prawdopodobnie zostanie oznaczony jako Z2. Zaoferuje on ekran o rozdzielczości 540 × 960 pikseli. Sercem będzie 32-bitowy procesor składający się z czterech rdzeni, a do dyspozycji dostaniemy 1 GB RAM. Zastosowany akumulator ma mieć 2000 mAh. Otrzymujemy mocniejszą wersję modelu Z1, a więc możliwe że cena będzie wyższa. Smartfon ma pojawić już niebawem, jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Specyfikacja Z1 nie zachwyca, ale jak na urządzenie budżetowe wypada naprawdę dobrze. Ten model jak najbardziej mógłby trafić również do Polski, przy atrakcyjnej cenie miałby szanse stać się interesującą alternatywą dla tanich urządzeń z Androidem. Nie podane zostały jeszcze żadne informacje, ale możemy spodziewać się, że Z2 pojawi się tylko na rynkach rozwijających się. Nie oznacza to, że nie zobaczy w Europie smartfona z Tizen OS. Nieoficjalne informacje mówią również o drugim modelu, który ma pojawić się w wybranych krajach Starego Kontynentu.

Samsung Z1
Samsung Z1

Drugi smartfon z Tizen OS zaoferuje wydajniejsze podzespoły i jak najbardziej możemy spodziewać się jego premiery w Polsce. Nie została podana jego nazwa, ale wiemy, że zostanie wyposażony w 4,8-calowy ekran HD wykonany w technologii Super AMOLED. Dodatkowo na pokładzie znajdzie się 2 GB RAM, kamera 8 MP oraz akumulator o pojemności 2600 mAh. Dokładniejszą specyfikację poznany już niebawem. Obecna sugeruje, że otrzymamy model ze średniej półki cenowej. Trudno teraz stwierdzić, czy ten smartfon odniesie sukces. Jednak Samsung nie powinien spodziewać się zbyt rewelacyjnych wyników. Konkurowanie z urządzeniami ze średniej półki będzie znacznie trudniejsze. Po pierwsze odpadnie zaleta bardzo niskiej ceny, a po drugie konkurencja jest naprawdę silna, nawet w postaci urządzeń od samego Samsunga.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)