SMS z numeru 501542256 lub 502459342. Nie klikaj linków

SMS z numeru 501542256 lub 502459342. Nie klikaj linków

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
07.02.2022 08:19, aktualizacja: 07.02.2022 08:38

Wiadomości SMS o rzekomym przelewie przez Blika wciąż docierają do Polaków - a to podstęp, by zmusić potencjalną ofiarę do kliknięcia fałszywego linku. Nie należy tego robić, bo w kilka chwil można stracić pieniądze z konta bankowego.

Świeża fala fałszywych SMS-ów dotyczących rzekomego przelewu przez Blika, to temat znany od ostatnich dni stycznia. Trzeba być czujnym, bo wiadomości są bardzo zbliżone do autentycznych, a treść może nieznacznie różnić się w kolejnych przypadkach (choćby wysokością kwoty rzekomej "darowizny"). Wszystkie te wersje łączy jedno - fałszywy link w treści, który prowadzi do spreparowanego formularza logowania do banku.

Chociaż znakomita większość zgłoszeń, które otrzymujemy od naszych czytelników, dotyczy SMS-ów, których nadawca został skutecznie podmieniony na nazwę "BLIK", okazuje się, że część fałszywych wiadomości przychodzi również z konkretnych numerów. Takich zgłoszeń jest minimum, ale w ostatnim czasie otrzymaliśmy sygnały, że podobne SMS-y można dostać z numerów +48501542256 oraz +48502459342.

Fałszywy SMS
Fałszywy SMS

Linków otrzymanych w takich wiadomościach nie należy klikać, bo kolejny etap to manipulacja na spreparowanej stronie logowania do banku. Oszuści poproszą kolejno o login, hasło, a nawet PESEL i kod autoryzacyjny, który zostanie wysłany na smartfon. Docelowo z konta znikną pieniądze, bo atakujący sami je sobie przeleją.

Otrzymane SMS-y o podobnej treści warto więc przede wszystkim ignorować, a potem usuwać lub przesyłać do analizy bezpieczeństwa bezpośrednio do CERT Polska. Jedna osoba może co prawda przekazać w ten sposób tylko kilka SMS-ów w ciągu paru godzin, jednak w praktyce i tak pozwoli to przesłać analitykom większość, jak nie wszystkie otrzymywane fałszywe wiadomości.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)