799 448 084 - numer, który trzeba znać. Zapisz w telefonie

799 448 084 - numer, który trzeba znać. Zapisz w telefonie

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
18.01.2022 14:08

W dobie codziennie spotykanych ataków SMS-owych, warto zapisać w telefonie numer +48799448084. Jest to bezpośredni kontakt do specjalistów z CERT Polska, którym można przesłać podejrzaną wiadomość, by została poddana analizie. To darmowe, a przy okazji może pomóc innym.

Fałszywe SMS-y codziennie przychodzą do dziesiątek, jak nie setek Polaków, ale nie każdy wie, czy dana wiadomość jest autentyczna. Można zaufać intuicji, dotrzeć do wiadomości o konkretnej kampanii, o czym na dobrychprogramach informujemy na bieżąco lub przesłać SMS specjalistom do sprawdzenia. Do tego służy wymieniony numer 799 448 084. To kontakt do analityków z grupy CERT.

O istnieniu tej metody zgłaszania podejrzanych SMS-ów przypomniała niedawno na Instagramie nadkom. Małgorzata Sokołowska. Aby przekazać podejrzanego SMS-a do analizy, wystarczy wysłać go na numer +48799448084, dlatego wygodnie jest mieć go w książce telefonicznej. W praktyce najłatwiej będzie przekazać daną wiadomość do nowego odbiorcy, nie zmieniając jej treści - kluczowy może być każdy znak.

CERT Polska analizuje każde otrzymane zgłoszenie, ale warto wiedzieć, że są pewne ograniczenia. Z jednego numeru można przesłać do analizy maksymalnie 3 SMS-y w ciągu 4 godzin. Warto także pamiętać, by nie zgłaszać SMS-ów Premium. Numer CERT-u służy wyłącznie do zgłaszania prób phishingu lub wiadomości zachęcających do instalacji podejrzanych aplikacji.

Ze swojej strony przypominamy także, że wszystkie podejrzane wiadomości SMS oraz inne próby oszustwa można dodatkowo zgłaszać naszej redakcji za pomocą załączonego poniżej formularza, najlepiej w formie zrzutów ekranu. Dzięki temu możemy szybko reagować i ostrzegać innych o kolejnych formach znanych ataków lub numerach, z których połączeń lepiej unikać.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)