SMS z numeru 667414259. Takie zgłoszenia dostajemy codziennie

SMS z numeru 667414259. Takie zgłoszenia dostajemy codziennie

SMS w smartfonie
SMS w smartfonie
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
27.10.2022 13:10

Wiadomości SMS od oszustów trafiają do nas codziennie w zgłoszeniach od czytelników. Jednym z najczęściej pojawiających się w ostatnim czasie jest SMS o rzekomo nieodebranej paczce i konieczności uiszczenia opłaty. Taką wiadomość można dostać m.in. z numeru +48667414259.

Wiadomość SMS o niezapłaconej paczce regularnie trafia do smartfonów Polaków, zazwyczaj w kilku powtarzalnych formach. Ostatnio otrzymujemy wiele zgłoszeń, w których powtarza się jedna treść: "Masz niezapłaconą paczkę, prosimy uregulować należność". W opisywanym przypadku SMS został nadany z numeru 667414259, ale z pewnością analogiczną wiadomość można dostać także z innych numerów oszustów.

Problemem tego SMS-a jest oczywiście załączony skrócony link. To łącze do spreparowanego serwisu szybkich płatności, w którym użytkownik - przekonany, że opisywana dopłata jest konieczna - może rzekomo zrealizować przelew. W praktyce nie zaloguje się jednak do banku. Formularz tylko udaje autentyczny mechanizm logowania, w rzeczywistości przekazując login i hasło prosto w ręce oszustów.

Fałszywy SMS o paczce
Fałszywy SMS o paczce© dobreprogramy.pl

Jak nietrudno się domyślić, to otwarcie drogi do kradzieży pieniędzy z konta. Jeśli użytkownik zabrnie tak daleko, nie zorientowawszy się, że jest oszukiwany, z pewnością przepisze także do formularza jednorazowy kod z otrzymanego SMS-a. Zazwyczaj jest on potwierdzeniem przelania dużej kwoty pieniędzy z konta lub zmiany numeru telefonu do uwierzytelniania kolejnych operacji.

Jeśli podobny SMS trafi do skrzynki odbiorczej, najrozsądniej jest go po prostu zignorować. Kliknięcie skróconego linku to proszenie się o kłopoty. Warto pamiętać, że na przyszłość można także skorzystać z tzw. czarnej listy w smartfonie, a daną wiadomość zgłosić do analizy bezpieczeństwa w CERT Polska. To może poskutkować wydaniem ostrzeżenia, które później uchroni innych przed podobnym zagrożeniem.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)