SMS z nieznanego numeru. "Masz niezapłaconą paczkę"

SMS z nieznanego numeru. "Masz niezapłaconą paczkę"

Fałszywe SMS-y o paczce
Fałszywe SMS-y o paczce
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
17.10.2022 14:27, aktualizacja: 17.10.2022 14:59

Fałszywe wiadomości SMS o paczkach ponownie trafiają do Polaków. Do naszej redakcji spłynęły zgłoszenia, w których czytelnicy zwracają uwagę na SMS-y zachęcające do kliknięcia fałszywego linku. Jak zwykle pretekstem ma być konieczność "uregulowania należności".

Chociaż oszustwo "na paczkę" nie jest niczym nowym, najnowsze zgłoszenia wskazują, że możemy mieć do czynienia z kolejną falą. Nasi czytelnicy dostali SMS-y o krótkiej treści "Masz niezapłaconą paczkę, prosimy uregulować należność". Wspólnym mianownikiem jest oczywiście link (w obydwu przypadkach inny), prowadzący najpewniej do spreparowanego serwisu szybkich płatności. W ten sposób można stracić pieniądze.

Opisywane SMS-y zostały wysłane z numerów +48726190771 oraz +48726138211, ale to oczywiście nie oznacza, że nie można ich dostać także z innych. W każdym przypadku warto być czujnym i zwracać uwagę przede wszystkim na treść. Załączony link zwykle jest skrócony, a nadawcy nie wysilają się już nawet na używanie domen, które mogą chociaż udawać autentyczne adresy banków czy firm kurierskich. Podejrzane wiadomości SMS można zawsze zgłosić do analizy specjalistom z CERT Polska.

Fałszywy SMS o paczce
Fałszywy SMS o paczce

Celem oszustów jest zdobycie pieniędzy, a kluczem wywołanie strachu i zachęcenie do impulsywnego działania przez przyszłą ofiarę. Warto więc ze spokojem przeczytać wiadomość i przeanalizować, czy w ogóle ma prawo być autentyczna. Firmy kurierskie nie wysyłają podobnych komunikatów.

W tym przypadku dodatkowym potwierdzeniem jest fakt, że SMS-y trafiają także do osób, które w danej chwili nie oczekują żadnej dostawy, nie wspominając o rzekomej niedopłacie do jakiejś przesyłki. Co do zasady podobne wiadomości SMS należy więc ignorować i usuwać.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)