Snapdragon 7cx – czip, który pozwoli tworzyć laptopy z Windowsem 10 w cenie około 300 dol.

Snapdragon 7cx – czip, który pozwoli tworzyć laptopy z Windowsem 10 w cenie około 300 dol.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
03.06.2019 11:40

Jedną z zalet platformy Windows 10 ARM miały być niskie ceny urządzeń, ale w praktyce wyszło nie najlepiej. Wysokie wymagania sprzętowe systemu zmusiły producentów do stosowania czipów z górnej półki, więc o tanim sprzęcie mogliśmy zapomnieć. Ale Qualcomm twierdzi, że ma rozwiązanie tego problemu. Roboczo nazywa się ono Snapdragon 7cx.

Jak ujawnia Don McGuire, wiceprezes ds. globalnego marketingu produktów, cytowany przez "Winfuture.de", Qualcomm pracuje obecnie nad stosunkowo niedrogim SoC przeznaczonym wyłącznie do komputerów. Układ ten będzie tańszym odpowiednikiem Snapdragona 8cx, czyli czipu, który również został stworzony tylko dla laptopów i tabletów z Windowsem 10 ARM.

Specyfikacja techniczna nie została podana, ale z całą pewnością będzie słabsza niż w przypadku 8cx, który ma osiem rdzeni Kryo 495 (ARM Cortex-A76) i grafikę Adreno 680. Model 7cx mógłby mieć takie rdzenie cztery. W takim wypadku byłby znacznie tańszy w produkcji od starszego pobratymca, ale zarazem wciąż całkiem wydajny. Topowy czip Qualcommu do smartfonów, Snapdragon 855, również dysponuje czterema A76 – i to nieco niżej taktowanymi, Kryo 485.

– Wkrótce dostępne będą tańsze laptopy ze Snapdragonem, zarówno z systemem Windows, jak i Chrome OS – mówi McGuire. I tłumaczy: "Mówię o urządzeniach o wartości od 300 do 800 dol. z całkowicie nową platformą sprzętową [procesorem], w nadchodzących miesiącach".

Przedstawiciel liczy, że pojawienie się tańszych urządzeń korzystnie wpłynie na "penetrację rynku przez rozwiązania ARM", co pociągnie za sobą zainteresowanie ze strony deweloperów. Tak, aby architektura ARM mogła ostatecznie rywalizować z rozwiązaniami x86 we wszystkich przedziałach cenowych – jeśli chodzi o niewielkie notebooki do zastosowań biurowych i multimediów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)