SpeedTest z certyfikatem UKE da nam możliwość reklamacji wolnych łączy

SpeedTest z certyfikatem UKE da nam możliwość reklamacji wolnych łączy06.04.2018 14:48
SpeedTest z certyfikatem UKE da nam możliwość reklamacji wolnych łączy

Polscy internauci niebawem będą mogli wiarygodnie zbadać jakość swoich łączy internetowych. Urząd Komunikacji Elektronicznej wybrał już producenta oprogramowania, które będzie służyło do takich badań i przejdzie odpowiednią certyfikację.

UKE wyłonił zwycięzcę konkursu na dostawcę mechanizmu monitorowania jakości dostępu do Internetu stacjonarnego. Konkurs wygrała firma V-Speed sp. z o.o., którą znacie zapewne dzięki popularnemu testowi SpeedTest.pl. Firma ta dostarczy na potrzeby UKE serwis internetowy oraz darmowe aplikacje na komputery stacjonarne. Każdy będzie mógł skorzystać z tych narzędzi i zbadać jakość swojego łącza w sposób godny zaufania.

Dostarczenia certyfikowanego narzędzia do badania jakości łączy internetowych zobowiązuje nas pośrednio prawo unijne. Zgodnie z nim operatorzy mają obowiązek podawać w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeśli certyfikowane narzędzia wykażą, że informacje te są niezgodne z realnymi wynikami w naszych domach, będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie. Trzeba jednak korzystać z narzędzi certyfikowanych i weryfikowanych przez UKE (lub analogiczny urząd w innym kraju UE), by móc dochodzić swoich praw. Komercyjne rozwiązania mogą w niektórych sytuacjach działać na niekorzyść klienta.

Porozumienie ze zwycięzcą konkursu zostanie podpisane jeszcze w tym miesiącu. Narzędzia zostaną wdrożone najpierw do testów. Po ich zakończeniu aplikacja i usługa internetowa otrzymają certyfikat ważny przez 2 lata.

Certyfikowany pomiar będzie dostępny dla łączy stacjonarnych na komputerach. Firma V-Speed zadeklarowała także dostępność analogicznych aplikacji dla Androida i iOS-a, ale ze względu na charakter łączy mobilnych będą to aplikacje jedynie informacyjne.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)