Starlink działa na Ukrainie. W Kijowie download powyżej 130 Mb/s

Starlink działa na Ukrainie. W Kijowie download powyżej 130 Mb/s

Starlink działa już na Ukrainie
Starlink działa już na Ukrainie
Źródło zdjęć: © Twitter, dobreprogramy
Oskar Ziomek
01.03.2022 07:17, aktualizacja: 04.03.2022 12:49

Internet satelitarny SpaceX Starlink działa już na terenie Ukrainy. Został włączony przez Elona Muska po prośbie w pierwszych dniach konfliktu. Dzięki pakietowi otrzymanych anten pierwsi użytkownicy Starlink na Ukrainie już mogą przesyłać dane.

Internet satelitarny Starlink został aktywowany na terenie Ukrainy przez Elona Muska bezpośrednio po prośbie wicepremiera Mykhailo Fedorova jeszcze 26 lutego. Do kompletu potrzebne są jednak także odpowiednie anteny, a te dotarły na Ukrainę wieczorem 28 lutego. Zdjęcie z odebrania przesyłki opublikował na Twitterze wicepremier Ukrainy.

Chociaż argumentacja do przyspieszonej aktywacji systemu Starlink nad Ukrainą nie padła wprost - jest oczywista. Pomijając konieczność posiadania anteny do połączenia, internet satelitarny pozostaje niezależny od infrastruktury na ziemi (na terenie odbiorcy). Dzięki systemowi Starlink mieszkańcy Ukrainy mogą więc pozostać w kontakcie z resztą świata bez względu na skalę zniszczeń lokalnej infrastruktury "tradycyjnej".

Na Twittera trafiły już także zrzuty ekranu z usługi Speedtest. Jeden z pierwszych użytkowników internetu Starlink w Kijowie napisał, że system uruchomił bez problemu i szczególnego ustawiania anteny. Ping wynosi co prawda 77 ms (jest więc spory, ale spodziewany przy połączeniu satelitarnym), ale prędkość pobierania sięga prawie 137 Mb/s, a wysyłania niecałych 24 Mb/s. Pomijając kwestię pingu, są to więc wartości lepsze od dostępnych w najtańszych ofertach ze światłowodem typu "100/10".

Internet SpaceX Starlink to rozwiązanie, które - pomijając nadzwyczajne okoliczności na Ukrainie - jest przydatne głównie w miejscach, gdzie nie ma dostępu do internetu z wykorzystaniem infrastruktury na ziemi i dostęp satelitarny jest jedyną opcją. Nie jest to jednak usługa szczególnie tania. W Polsce w momencie premiery we wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy o szczegółach - zestaw startowy kosztował wówczas niecałe 2300 złotych, wysyłka i obsługa kolejne 276, a miesięczny abonament to prawie 450 złotych.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie