Starlink w Polsce. Internet od Elona Muska jest kosmicznie drogi

Starlink w Polsce. Internet od Elona Muska jest kosmicznie drogi

Za dostęp do internetu Starlink zapłacimy niemało
Za dostęp do internetu Starlink zapłacimy niemało
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
Karolina Kowasz
12.06.2022 10:14

Od oficjalnego startu usługi Starlink w Polsce minęło już kilka miesięcy. Chociaż Starlink polecany jest głównie na obszarach, w których łączność jest zawodna lub całkowicie niedostępna, chętnych na zakup internetu od Muska nie brakuje także w dobrze skomunikowanych miejscach naszego kraju.

Co ważne, sama cena sprzętu zdążyła już wzrosnąć od momentu uruchomienia Starlink w Polsce. O ile koszt abonamentu nadal kształtuje się na tym samym poziomie - potencjalny klient zapłaci 449 złotych miesięcznie za dostęp do usługi, to pozostałe koszty nie wyglądają już tak optymistycznie.

To nie są tanie rzeczy

Na potrzeby tekstu, sprawdziliśmy, jak kształtuje się cena przy próbie zamówienia sprzętu na obrzeża Wrocławia oraz do samego centrum Warszawy. W obu przypadkach koszt sprzętu niezbędnego do korzystania z internetu Starlink wynosił 2960 złotych. Sama dostawa także znacząco zdrożała - obecnie jest to aż 400 złotych, przy czym w wypadku Warszawy firma zaznacza, że spodziewa się rozszerzenia usługi na te okolice dopiero w 2023 roku.

Biorąc pod uwagę, że głównym założeniem internetu satelitarnego od Elona Muska miało być dostarczenie łączności w miejscach, które są jej całkowicie pozbawione, nie dziwi, że firma w ostatniej kolejności udostępnia usługę w wielkich miastach. Usługa Starlink, przede wszystkim, ma umożliwiać dostęp do podstawowych usług i zasobów online społecznościom, które w przeszłości pozostawały nieobsługiwane przez tradycyjnych dostawców usług internetowych.

Szybkość internetu Starlink

Ze względu na umieszczenie satelitów Starlink na niskiej orbicie, czas przesyłania danych ma być znacznie krótszy niż w przypadku satelitów na orbicie geostacjonarnej. Dzięki temu klienci korzystający z usługi Elona Muska mogą, na przykład, cieszyć się graniem online, co zwykle nie są możliwe w innych usługach dostarczających internet satelitarny, ze względu na znaczące opóźnienia.

W przypadku Polski, internet satelitarny Starlink działa ze średnią prędkością niecałych 130 Mb/s podczas pobierania. Co ważne, zależnie od miejsca, w którym klient będzie korzystać z usługi, prędkość transmisji danych może wahać się od 50 Mb/s do 150 Mb/s. Sam właściciel wielokrotnie jednak zapewniał, że w przyszłości należy spodziewać się znacznego przyspieszenia internetu Starlink.

Karolina Kowasz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)