Steve Jobs rezygnuje z funkcji szefa Apple

Steve Jobs rezygnuje z funkcji szefa Apple

Grzegorz Niemirowski
25.08.2011 01:29, aktualizacja: 25.08.2011 02:09

Steve Jobs ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego (CEO) firmy Apple.

W liście, w którym ogłosił swoją rezygnację, Steve Jobs napisał, że przyszedł moment, w którym nie może już sprostać obowiązkom szefa Apple. Zaproponował, aby zgodnie z wcześniej ustalonym planem, jego następcą został Tim Cook. W liście Jobs wyraził przekonanie, że Apple ma najlepsze lata jeszcze przed sobą, podziękował też swoim współpracownikom za wspólnie spędzony czas.

Zarząd Apple przychylił się do sugestii Jobsa i nowym dyrektorem generalnym mianował Tima Cooka, Jobs tymczasem otrzymał stanowisko przewodniczącego zarządu. Cook jest w Apple od 13 lat, odpowiadał m.in. za sprzedaż, dostawy i wsparcie. Pełnił też funkcję prezesa w czasie urlopu zdrowotnego Jobsa.

Steve Jobs jest jedną z najbardziej znanych osób w świecie IT. Firmę Apple założył w 1976 roku wraz ze Steve'em Wozniakiem, gdy miał 21 lat. Swój pierwszy duży sukces osiągnęła ona już w rok później, dzięki komputerowi Apple II. Natomiast już w 1980 roku Apple notowane było na giełdzie. Kolejnym dużym sukcesem było wyprodukowanie komputera Macintosh w 1984 roku. Niestety już w rok później Jobs popadł w konflikt z Johnem Sculleyem, którego wcześniej mianował prezesem Apple. Odszedł z Apple i założył firmę NeXT. Apple zaczęło radzić sobie coraz gorzej i tracić znaczenie na rynku. Sytuacja zaczęła się odwracać, gdy w 1996 roku wykupiło NeXT i ponownie zatrudniło Jobsa. Gdy w dwa lata później pojawił się bardzo udany iMac, rozpoczął się nowy rozdział w historii firmy. W 2001 roku pojawił się pierwszy odtwarzacz iPod, w sześć lat później iPod Touch oraz iPhone. W ubiegłym roku Apple wypuściło na rynek tablet iPad. Sukcesy te nie miałyby miejsca, gdyby nie charyzma, inteligencja oraz świetne wyczucie potrzeb konsumentów przez Jobsa.

Przyczyny rezygnacji Jobsa nie zostały podane, najprawdopodobniej kluczową był pogarszający się stan zdrowia, z którym Steve Jobs zmaga się przez ostatnie kilka lat. W każdym razie zakończył się pewien rozdział w historii Apple, a zarówno sama firma jak i świat oprogramowania i sprzętu nie będą już takie same.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)