Super rozdzielczość w Windows 11. Do ustawień trafi nowa opcja

Super rozdzielczość w Windows 11. Do ustawień trafi nowa opcja

Kadr z prezentacji Windows 11
Kadr z prezentacji Windows 11
Źródło zdjęć: © Microsoft
Oskar Ziomek
12.02.2024 15:35, aktualizacja: 12.02.2024 16:51

Windows 11 24H2, który pojawi się w drugiej połowie bieżącego roku, przyniesie kilka nowości. Jedną z nich mają być rozbudowane opcje związane ze sztuczną inteligencją. Jak właśnie się dowiadujemy, na liście jest m.in. "super rozdzielczość", która pojawi się w ustawieniach Windows 11.

Windows 11 24H2 to tegoroczna "duża" aktualizacja systemu, do niedawna nieoczywista z uwagi na zamieszanie związane z gałęziami rozwoju Windowsa w programie Insider i spekulacje dotyczące Windowsa 12. Teraz wiemy już, że aktualizacja Jedenastki się pojawi i jak zwykle będzie związana z nowościami, choć te na bieżąco trafiają do komputerów za pośrednictwem pakietów Moment, niezależnie od "numerków" wersji.

Jedną z nowości, jak zwraca uwagę Windows Central, będzie tak zwana super rozdzielczość, która trafi do ustawień Windowsa 11. To opcja, która ma się sprawdzić w grach. Microsoft chce wykorzystać AI do analizowania obrazu w czasie rzeczywistym, celem poprawiania płynności ruchu oraz zwiększania liczby detali.

"Super rozdzielczość" w ustawieniach Windowsa 11
"Super rozdzielczość" w ustawieniach Windowsa 11© Windows Central

W praktyce nowa opcja działająca na poziomie Windowsa 11 ma być swego rodzaju odpowiednikiem technologii DLSS znanej z kart Nvidia, choć w przypadku rozwiązania Microsoftu w wykorzystaniu będzie przy tym moc obliczeniowa NPU z komputerów, które zostaną wyposażone w taki układ. To specjalny rodzaj procesora zoptymalizowany do realizowania obliczeń z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowa opcja Automatyczna Super Rozdzielczość pojawiła się już w testowych wydaniach Windows 11 - w ustawieniach systemu pośród innych opcji graficznych. Na razie nie jest jednak w pełni jasne jak będzie działać i jakie przyniesie efekty. Zakłada się jednak, że - po prostu - pomoże wygenerować dodatkowe klatki, co w trakcie gry da wrażenie wyraźniejszego obrazu i bardziej płynnych animacji, niejako niezależnie od wydajności samego układu graficznego.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)