Światło od Microsoftu sprawi, że zapomnimy o ładowarkach

Światło od Microsoftu sprawi, że zapomnimy o ładowarkach

Światło od Microsoftu sprawi, że zapomnimy o ładowarkach
20.01.2015 20:52, aktualizacja: 20.01.2015 23:05

Skoro nadal nie doczekaliśmy się smartfonów pracujących tydzień bez potrzeby ładowania, to warto zainteresować się nowym rozwiązaniem od Microsoft Research. System AutoCharge pozwoli nam zapomnieć o codziennym podłączeniu naszego urządzenia do gniazdka. Smartfon byłby ładowany bezprzewodowo z wykorzystaniem światła.

Prawdopodobnie najbardziej irytującym elementem współczesnych smartfonów, zarówno tych najtańszych, jak i drogich flagowców klasy premium jest bateria, a raczej krótki czas pracy na niej. Zamiast jeszcze wydajniejszych procesorów, lepszych ekranów i aparatów, wiele osób wolałoby w końcu zobaczyć jakąś rewolucję w dziedzinie akumulatorów. Niestety patrząc na zbliżające się premiery nie widać żadnych większych zmian, nadal nasze smartfony będziemy musieli podłączać do ładowarki codziennie. Skoro nie można poprawić baterii, to chociaż samo ładowanie powinno stać się wygodniejsze. Interesujący system ładowania urządzeń został przedstawiony przez Microsoft.

Obraz

Naukowcy z Microsoft Research, czyli oddziału firmy z Redmond zajmującego się prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych, przedstawili system ładowania, który sprawi, że nie będziemy musieli pamiętać o codziennym podłączaniu smartfona do sieci. Rozwiązanie nosi nazwę AutoCharge i wykorzystuje sztuczne światło do ładowania urządzeń. Do wykrycia smartfona używany jest czujnik ruchu Kinect, po zlokalizowaniu jest on ładowany bezprzewodowo. Twórcy systemu AutoCharge twierdzą, że ładowanie solarne lepiej sprawdza się wewnątrz budynków, a nie na zewnątrz. Wynika to z tego, że w domu o wiele łatwiej jest kontrolować jakość światła. Jeśli stworzone przez Microsoft Research rozwiązanie ma ułatwić ładowanie, to producenci urządzeń mobilnych musieliby zacząć stosować panele fotowoltaiczne. Obecnie możemy znaleźć smartfony, które mogą być ładowanie za pomocą promieni słonecznych, a więc zastosowanie odpowiednich paneli na masową skalę nie stanowiłoby problemu. System AutoCharge nie musiałby korzystać ze światła widzialnego, dzięki temu nie odczulibyśmy jego obecności.

Zaproponowane przez Microsoft Research system sprawiłby, że ładowanie smartfonów byłoby znacznie wygodniejsze. Wracamy do domu, kładziemy nasze urządzenie na biurku, a resztą zajmuje się już AutoCharge. Niestety nie wiemy, kiedy i czy w ogóle to rozwiązanie zostanie wprowadzone do masowej produkcji. Microsoft musiałby nawiązać współpracę przynajmniej z największymi producentami sprzętu, a chociażby w przypadku Apple mogą pojawić się problemy, jak dobrze wiemy, ta firma woli stosować własne rozwiązania. Jednak nic stoi na przeszkodzie, aby firma z Redmond wyposażyła Lumie, a także tablety Surface w panele fotowoltaiczne. Możliwość bezprzewodowego ładowania z wykorzystaniem światła byłaby dużą zaletą tych urządzeń, co Microsoft mógłby wykorzystać w reklamach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)