Szanujący prywatność smartfon Librem 5 coraz bliżej. Purism szykuje sklep z aplikacjami

Szanujący prywatność smartfon Librem 5 coraz bliżej. Purism szykuje sklep z aplikacjami

Smartfon Librem 5 coraz bliżej. Purism szykuje sklep z aplikacjami
Smartfon Librem 5 coraz bliżej. Purism szykuje sklep z aplikacjami
19.01.2019 14:41

Firma Purism produkuje laptopy z Linuxem nastawione na prywatność i przygotowuje smartfon Librem 5, zbudowany z takimi samymi założeniami na myśli. Purism wykorzystuje na swoich urządzeniach bazujący na Linuxie PureOS, a by ułatwić dystrybucję aplikacji, przygotuje dla niego także sklep. Purism zapowiada, że ze sklepu ściągniemu aplikacje zarówno na smartfon Librem 5, jak i na laptopy Librem.

Według wizji twórców firmy Purism PureOS Store ma być sposobem na bezpieczne dostarczanie aplikacji na urządzenia Librem. Obecne tam produkty będą oceniane pod względem etyki i zabezpieczeń. Sklep ma być całkowicie transparentny i będzie można znaleźć w nim informacje o etyce każdej aplikacji, wolności zapewnianych przez licencję, zachowaniu prywatności i bezpieczeństwie. Purism obiecuje dokładnie przetestować każdy dostępny program na sprzęcie Librem. Aplikacje będą też oceniane w skali gotowości do użycia, będziemy więc mogli dowiedzieć się, czy to wczesne stdium rozwoju, czy niezawodne narzędzie, gotowe do zastosowań produkcyjnych. Najlepsze aplikacje będą domyślnie instalowane na urządzeniach z PureOS.

wczesny projekt oznaczenia dojrzałości i stabilności aplikacji w PureOS Store
wczesny projekt oznaczenia dojrzałości i stabilności aplikacji w PureOS Store

Będzie to też most łączący społeczność PureOS z autorami aplikacji. Dzięki temu użytkownicy będą mogli dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju wolnego i bezpiecznego oprogramowania, nawet jeśli nie mają wiedzy technicznej. Z drugiej strony, deweloperzy będą mieli łatwiejszą drogę dotarcia do odbiorców swoich otwartoźródłowych aplikacji. Przede wszystkim jednak posiadacze sprzętu Librem nie będą musieli obawiać się, że instalując jakąś aplikację, narażają swoją prywatność. W ekosystemie otwartoźródłowego oprogramowania takie ryzyko jest bardzo niskie, ale dodatkowa warstwa zabezpieczeń nie zaszkodzi.

Smartfon Librem 5 ma się pojawić na rynku w kwietniu 2019 roku. Co ciekawe, będzie można używać go także jako komputera osobistego, po podłączeniu monitora, klawiatury i myszki. Purism będzie nawet sprzedawać smartfon z odpowiednim zestawem peryferiów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)