Sztuczne światło od Włochów zastąpi nam słońce wewnątrz budynków

Sztuczne światło od Włochów zastąpi nam słońce wewnątrz budynków
19.02.2015 14:06
Sztuczne światło od Włochów zastąpi nam słońce wewnątrz budynków

Firma CoeLux opracowała system, który pozwoli na znaczące poprawienie warunków pracy w pomieszczeniach bez dostępu do światła słonecznego. Opracowana przez nich technologia umożliwia odwzorowanie światła dziennego na poziomie na tyle wysokim aby oszukać ludzki organizm. System ma znaleźć zastosowanie również w szpitalach, a także ma pozwolić na budowanie jeszcze ciekawej wyglądających budynków.

Brak dostępu do światła dziennego ma zły wpływ na nasz organizm. Badania mówią, że osoby pracujące w pomieszczeniach bez okien mają problemy ze snem, funkcjonowaniem w ciągu dnia, a także pogarsza się ich nastrój. Niektórzy naukowcy twierdzą, że dodatkowo mamy większy apetyt, zwłaszcza na słodycze, co może mieć negatywy wpływ na naszą wagę. W związku z tym budynki stara się projektować w taki sposób, aby dostęp do światła słonecznego był jak najlepszy. Nie zawsze jednak to jest możliwe, zwłaszcza jeśli pomieszczenie znajduje się wewnątrz budynku lub w podziemiach. W takich sytuacjach jedynym wyjściem jest korzystanie ze sztucznego światła.

350131513066809281

Za sprawą pochodzącej z Włoch firmy CoeLux brak dostępu do światła słonecznego może niedługo nie być problemem. Stworzone przez nią sztuczne światło jest w stanie oszukać nasz organizm. Opracowana przez Włochów technologia korzysta z cienkiej powłoki nanocząsteczek, która umożliwia odtworzenie rozpraszania Rayleigha, czyli procesu polegającego na filtrowaniu promieni słonecznych przez atmosferę ziemską. Do odtworzenia spektrum światła słonecznego wykorzystano technologię LED, natomiast zaawansowany system optyczny odpowiada za tworzenie wrażenia przestrzeni między słońcem i niebem.

People react to the amazing appearance of sunlight from CoeLux

Profesor Paolo Di Trapani z Uniwersytetu Insubria spędził do tej pory ponad 10 lat nad opracowywaniem idealnego systemu do odzwierciedlania światła dziennego. Twórcy chwalą się efektem swojej pracy, stworzony przez nich system oferuje barwę, nasycenie oraz jakość światła jakiej spodziewamy się po naturalnym słońcu. Dodatkowo udało im się uzyskać bardzo dobre odwzorowanie głębi, takie jakie zobaczymy patrząc w niebo. Cały układ nie zajmuje dużo miejsca i zamontowanie go na suficie lub ścianie nie powinno stanowić problemu.

Rozwiązanie od CoeLux może być zastosowane niemal wszędzie. Sprawdzi się do oświetlania pomieszczeń nieposiadających okien, tunelów metra, a także może być wykorzystywane w rejonach gdzie dzień jest krótki. Ten system dobrze sprawdziłbym się również w Polsce podczas zimy, kiedy to dostęp do światła słonecznego jest mocno ograniczony. Twórcy chcą również wprowadzić go do szpitali, pozwoliłoby to między innymi na poprawienie samopoczucia pacjentów.

The artificial skylight that you won't believe isn't real

System pozwala na dostosowanie sztucznego światła do tego naturalnego występującego w danym regionie. Obecnie dostępne są trzy konfiguracje – Morze Śródziemne, kraje tropikalne oraz kraje nordyckie. System będzie dalej dopracowywany, tak aby umożliwić symulację położenia słońca w ciągu dnia i różnych warunków pogodowych.

Stworzony przez Włochów system może przyczynić się do poprawy zdrowia osób pracujących w pomieszczeniach, gdzie dostęp do światła dziennego jest niemożliwy. Jego zastosowanie pozytywnie wpłynęłoby na jakość snu, aktywności w pracy, a także na samopoczucie. Twórcy mówią również, że ich system pozwoli na budowanie znacznie ciekawszych budynków – architekci nie będą już musieli dbać o dostarczenie odpowiedniej ilości naturalnego światła słonecznego.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)