Szybkie i energooszczędne 128 GB od Samsunga nadejdzie już niebawem

Szybkie i energooszczędne 128 GB od Samsunga nadejdzie już niebawem

Szybkie i energooszczędne 128 GB od Samsunga nadejdzie już niebawem
26.02.2015 17:07

Samsung właśnie rozpoczął masową produkcję pamięci UFS 2.0, która przynosi odczuwalny wzrost wydajności, a wiec i wzrost komfortu korzystania z urządzenia. Niestety osoby planujące kupić smartfony z niskiej i średniej półki cenowej obejdą się smakiem. Natomiast właściciele przyszłych flagowych modeli mają powody do zadowolenia.

Dla wielu osób smartfony stają się coraz ważniejszymi urządzeniami. Wymagany od nich coraz więcej, trzymamy na nich tysiące piosenek, wykonujemy coraz więcej zdjęć, nagrywamy filmy w 4K, a mobilne gry zajmują po kilka gigabajtów. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na ilość pamięci wewnętrznej, na której trzymamy ważne dla nas dane. W flagowych modelach znajdziemy nawet 128 GB wolnej przestrzeni, to naprawdę sporo. Jednak problemem nadal jest szybkość jej działania, a jak dobrze wiemy im większa szybkość odczytu i zapisu tym większy komfort korzystania z urządzenia. Wydajność na wysokim poziomie mają zapewnić pamięci UFS 2.0 od Samsunga.

350131843527632833

Południowokoreańska firma właśnie rozpoczęła masową produkcję pamięci o pojemności 128 GB, opartej na standardzie Universal Flash Storage 2.0. Trafi ona do smartfonów następnej generacji i przyniesie wzrost szybkości zapisu i odczytu danych. Samsung w przypadku pamięci UFS zastosował technologię kolejkowania poleceń, przyspiesza ona wykonywanie poleceń na dyskach SSD dzięki szeregowemu interfejsowi, znacznie zwiększającemu tempo przetwarzania danych w porównaniu z 8-bitowym standardem eMMC. Producent chwali się, że dzięki temu jego pamięć jest w stanie przeprowadzić 19 tysięcy operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) w odczycie losowym. Warto zauważyć, że jest to wynik 2,7 razy szybszy w stosunku do najpopularniejszej obecnie pamięci eMMC 5.0.

Samsung dodaje, że opracowana przez niego technologia zwiększa szybkość sekwencyjnego odczytu i zapisu do poziomu zbliżonego do dysków SSD. Warto zauważyć, że otrzymujemy mniejsze zużycie energii, nawet o 50%. Natomiast szybkość odczytu losowego jest 12-krotnie wyższa w porównaniu z typową szybką kartą pamięci, czyli działającą w tempie 1,5 tysiąca operacji wejścia/wyjścia na sekundę. Dodatkowo pamięć UFS jest w stanie wykonać zapis losowy w tempie 14 tysięcy IOPS, a więc 28 razy szybciej niż tradycyjna zewnętrzna karta pamięci.

Pamięci Samsunga dostępne są w wersjach różniących się pojemnością, znajdziemy wersje 32, 64 oraz 128 GB. Niestety nie wszyscy odczujemy wzrost wydajności. Pamięci UFS mają być stosowane przede wszystkich w flagowych urządzeniach, a w innych smartfonach producenci raczej pozostaną przy standardzie eMMC. Pamięć UFS miedzy innymi umożliwi płynne odtwarzanie filmów w standardzie UHD i jednoczesne korzystanie z opcji wielozadaniowych, co znacznie podnosi funkcjonalność urządzeń mobilnych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)