Szybkość internetu w Polsce. U rekordzisty mediana ponad 223 Mb/s

Szybkość internetu w Polsce. U rekordzisty mediana ponad 223 Mb/s

Test prędkości łącza
Test prędkości łącza
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Arkadiusz Stando
Oskar Ziomek
18.07.2023 13:02

Internet w Polsce cały czas przyspiesza. Firma Ookla opublikowała raport dotyczący ubiegłego kwartału, z którego wynika, że w przypadku najlepszego dostawcy mediana pomiarów pobierania danych wynosi już ponad 223 Mb/s. Najwyższą medianę pomiarów w Polsce odnotowano we Wrocławiu.

Ookla opublikowała raport, z którego można odczytać cenne dane dotyczące internetu w Polsce. Co do zasady szybkość połączenia oczywiście rośnie. Jak wynika z zebranych informacji na podstawie pomiarów, najwyższa mediana downloadu odnotowywana jest w przypadku firmy UPC i wynosi ponad 223 Mb/s. Miastem z najszybszym internetem (niezależnie od dostawcy) jest Wrocław - tutaj mediana podczas pobiernia wynosi ponad 153 Mb/s ale przy pingu na poziomie 24 ms.

Chociaż najwyższe wyniki prędkości dotyczą UPC, nieco wyższą konsekwencją pomiarów może się pochwalić Vectra (89,8 proc.). UPC w tym zestawieniu znajduje się na drugiej pozycji. Co ciekawe najniższa mediana opóźnień odnotowywana jest w przypadku firmy INEA i wynosi 16 ms. W przypadku UPC jest to 19 ms, zaś Vectry - 28 ms co stanowi piątą pozycję w zestawieniu.

Średnia szybkość internetu w Polsce - mediana dla połączeń mobilnych i stacjonarnych
Średnia szybkość internetu w Polsce - mediana dla połączeń mobilnych i stacjonarnych© Ookla

Analiza wszystkich wyników speedtestów z kraju przekłada się na średnią szybkość internetu stacjonarnego w Polsce na poziomie 107 Mb/s podczas pobierania, niespełna 39 Mb/s podczas wysyłania i ping na poziomie 9 ms. W przypadku internetu mobilnego te wyniki są odpowiednio niższe - nieco ponad 47 Mb/s podczas pobierania, niespełna 10 Mb/s przy wysyłaniu i ping na poziomie 26 ms.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)