.tel - jeszcze jedna książka telefoniczna w Internecie?

Strona główna Aktualności

O autorze

ICANN, organizacja odpowiedzialna między innymi za zarządzanie światowymi domenami najwyższego poziom (TLD) zezwoliła na powstanie jeszcze jednej domeny - .tel. Właśnie rusza jej rejestracja dla posiadaczy zastrzeżonych znaków towarowych.

Domena .tel różni się od innych domen TLD. Różnica polega na tym, że zamiast delegacji domeny na własne serwery DNS, a następnie na serwery internetowe, domena .tel będzie przechowywać wszystkie dane bezpośrednio na serwerze DNS. Tam użytkownik będzie mógł wprowadzić dane adresowe i telefoniczne, firmowe lub swoje prywatne, w zależności od domeny. W ten sposób powstać ma internetowy rejestr kontaktowy. Taka wizytówka będzie mogła zostać wzbogacona o słowa kluczowe, dzięki czemu będzie można łatwo wyszukiwać numery telefonu, e-maile czy adresy. Przykłady można zobaczyć na stronach LargeCo.tel, Hotels.tel czy Celebrity.tel.

Do 2 lutego Telnic, firma zarządzająca domenami .tel, akceptuje wnioski o rejestrację domeny .tel od podmiotów posiadających zastrzeżone nazwy. Po tym terminie rejestracja zostanie otwarta dla wszystkich zainteresowanych za pośrednictwem akredytowanych rejestratorów ICANN, ale po podwyższonej cenie. Dopiero 24 marca rejestracja będzie dostępna za standardową opłatą, która niestety nie jest jeszcze znana.

© dobreprogramy