Telewizory: Samsung opracowuje technologię obrazu na dwie generacje do przodu

Telewizory: Samsung opracowuje technologię obrazu na dwie generacje do przodu

Technologią QNED firma Samsung mogłaby dokonać rewolucji w telewizorach OLED
Technologią QNED firma Samsung mogłaby dokonać rewolucji w telewizorach OLED
16.03.2020 17:04

Samsung zainwestował 12 miliardów dolarów w rozwój technologii QD-OLED. Jeśli koronawirus nie przełoży się na żadne dodatkowe opóźnienia to pierwsze telewizory tego typu mogłyby pojawić się w 2021. Tymczasem jednak koreańska firma myśli o jeszcze bardziej zaawansowanej technologii Quantum Nano Emitting Diode.

QNED – tą technologią Samsung może dokonać rewolucji w telewizorach

Przewiduje się, że technologia QD-OLED będzie bezpośrednim następcą telewizorów QLED, składającymi się z ekranów LCD i filtrów z kropek kwantowych (a więc można by je nazywać QD-LCD). QD-OLED powinno być rozwiązaniem, które posłuży nam na rynku przez dłuższy czas, aczkolwiek to nie znaczy, że nie myśli o usprawnieniu tej technologii.

Quantum Nano Emitting Diode, w skrócie QNED, to ulepszona wersja technologii QD-OLED. Ma ona zastąpić dotychczasowe emitery światła niebieskiego OLED rozwiązaniem, opartym o azotek galu, o znacznie większej żywotności.

To jednak nie wszystko, dzięki temu będzie możliwe uzyskanie jeszcze lepszego odwzorowania kolorów, podbicia maksymalnej jasności, a co najważniejsze, wyeliminowanie ryzyka wypalenia matrycy.

Tak wygląda panel QD-OLED w przekroju, fot. Display Supply Chain
Tak wygląda panel QD-OLED w przekroju, fot. Display Supply Chain

Wprowadzenie azotku galu wyeliminuje także potrzebę używania technologii cienkowarstwowej dla paneli OLED, którą stosuje się, by ochronić je przed kontaktem z cząsteczkami tlenu lub wilgocią. W rezultacie produkcja telewizorów powinna przez to być zauważalnie tańsza.

Bazując na raporcie Display Supply Chain, wygląda na to, że Samsung może wprowadzić technologię QNED bez zaburzania procesu produkcji QD-OLED. Samsung będzie musiał jedynie zapewnić sprzęt, którym wprowadzi nanostruktury LED bazujące na azotku galu. Cała reszta procesu technologicznego ma pozostać bez zmian.

Pilotażowa produkcja paneli QNED miałaby rozpocząć się w pierwszej połowie 2021 roku. Jeśli zakończy się pomyślnie, Samsung mógłby być gotowy na masową produkcję.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)