Powrót Screamer Radio

Screamer Radio od lat jest Moim ulubionym programem do odtwarzania muzyki przez Internet. Używam go od wielu już lat i wysoce cenię głównie ze względu na to, iż przez tak długi okres czasu nie odnalazłem godnego konkurenta (tak szybkie, lekkie i ergonomiczne - a jednocześnie efektywne programy to rzadkość). Uwielbiałem ten program za to, jak bardzo był praktyczny: umożliwiał nie tylko bardzo łatwe buszowanie po obszernym katalogu stacji (posegregowanych m.in. wg gatunku), jak również i nagrywanie odtwarzanych strumieni bezpośrednio do plików mp3.

Niestety, dłuższy czas temu autor porzucił rozwój programu, w związku z czym katalog z roku na rok coraz bardziej się dezaktualizował (choć program nadal świetnie spełnia się w roli odtwarzacza dowolnej rozgłośni, której adresem URL dysponujemy).

Niedawno eksperymentowałem z wtyczkami radia internetowego dla Kodi'ego (program typu media center), natrafiając na nowe, interesujące rozgłośnie. Z uwagi na to że Kodi sam w sobie jest raczej "kobyłką" (programem alokującym nieporównywalnie więcej zasobów, niż malutki Screamer), nosiłem się z zamiarem pozyskania adresów poszczególnych strumieni i załadowania ich do Screamera (przy okazji poznałem świetny serwis katalogujący różnorakie rozgłośnie - radio-browser.info ). Była to też dobra okazja do sprawdzenia, czy może jednak cokolwiek zmieniło się na jego oficjalnej stronie...

Odwiedzając ją spotkała Mnie miła niespodzianka: pojawiła się nowa wersja programu :) ! Co więcej, nie tyle po prostu kolejne wydanie, co kompletnie przebudowane, napisane od nowa!

Testowana przeze Mnie wersja, to wersja 1.0 z listopada 2016 roku. W odniesieniu do poprzedniej generacji program posiada praktycznie zupełnie nowy "look&feel" - wygląda inaczej, choć łatwo wychwycić rzadkie, acz obecne elementy znane z poprzednich wydań: to samo logo oraz identyczne animowane, "skaczące" w rytm muzyki paseczki ("Peak Meter").

Zaletą całkowicie nowej wersji Screamer Radio jest nie tylko odświeżony wygląd, ale i obecność nowych, interesujących funkcji. Zachwyciły Mnie szczególnie dwie:


  1. Kiedy rozpoczynamy odtwarzać daną stację program pyta, czy chcemy dodać ją do Ulubionych, dzięki czemu możemy zrobić to od ręki - co jest szczególnie przydatne przy odtwarzaniu stacji, które zapuściliśmy wklejając adres strumienia (funkcja "Open URL").
  2. Kiedy jakiś utwór wpadnie Nam w ucho, przydatnym może być informacja o jego tytule/wykonawcy. Screamer Radio umożliwia wygodne kopiowanie tytułu właśnie odtwarzanego utworu - jeżeli jednak nie zdążyliśmy go skopiować, nic straconego - na zakładce "Log" odnajdziemy historię tytułów odtwarzanych piosenek :) .

Ciekawą grupą funkcji są opcje dbające o to, aby Nasze łącze internetowe nie eksploatowało się niepotrzebnie (szczególnie przydatne dla użytkowników Internetu z limitami transferu) - przykładowo podczas rozmowy telefonicznej mogliśmy tymczasowo wyciszyć dźwięk w programie (opcja "Mute") i o tym zapomnieć - w takim przypadku program zakończy odtwarzanie po 10 minutach. Odtwarzanie może być również automatycznie wyłączane za każdym razem, gdy blokujemy ekran komputera (skrót w Windows - logo Windows+L). Ponadto, jeżeli potrzebujemy kontrolować ilość używanego transferu, przyda się informacja o tym ile zużyliśmy dotąd na słuchanie muzyki - zakładka "About", sekcja "Statistics", linijka "Total bytes downloaded". Na tej samej zakładce (po prawej stronie) odnajdziemy również listę przydatnych skrótów klawiszowych, znacznie przyspieszających używanie programu :) .

Co ciekawe, nowego Screamera autor wyposażył również w timer - z dostępnymi opcjami 20, 40 lub 60 minut (opcja przydatna gdy chcemy zafundować sobie np. sesję medytacji, czy jogi - słuchając muzyki relaksacyjnej w Screamer Radio).

Słabe strony? Póki co, program posiada bezobsługowy instalator - co może być mylące, gdyż uruchamiając plik instalacyjny nie otrzymujemy żadnego komunikatu informującego, iż mamy do czynienia z instalacją. Program po prostu instaluje się w tle i uruchamia po kilku chwilach. Jedyną wskazówką iż się zainstalował, jest świeżo dodany skrót Screamera na Naszym pulpicie.

Bardzo istotnym brakiem może być również brak fantastycznej opcji nagrywania odtwarzanej muzyki do mp3 - być może jednak obie te kwestie są charakterystyczne dla wczesnej wersji programu i ich poprawa jest tylko kwestią czasu.

Ogólne wrażenia? Pomimo wyżej wspomnianych (prawdopodobnie tymczasowych) braków nowy Screamer Radio jest dla Mnie jak najbardziej udany i obiecujący, gdyż - co dla Mnie najważniejsze - trzyma poziom, nadal będąc szybkim, lekkim oraz łatwym w obsłudze narzędziem. Estetyczny interfejs cieszy oko, a całość sprawia wrażenie przemyślanej (choćby takie detale jak bardzo uproszczone i intuicyjne dodawanie stacji do Ulubionych poprzez oznaczanie ich gwiazdką - dla wygody wszystkie "ogwiazdkowane" stacje automatycznie zostają umieszczone na samej górze listy).

Nowego (jak i starszego) Screamera pobierzesz z tej strony:

https://www.screamer-radio.com/download/