To już pewne: Microsoft przejmie Github z miłości do otwartego kodu (aktualizacja)

othree, Flickr, CC BY 2.0
othree, Flickr, CC BY 2.0

04.06.2018 10:04, aktual.: 04.06.2018 16:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft ponownie negocjował przejęcie Githuba i najwyraźniej w końcu udało się dojść do porozumienia. W nocy z niedzieli na poniedziałek naszego czasu Bloomberg poinformował, że dojdzie do przejęcia, a oficjalne oświadczenie w tej sprawie zostanie opublikowane w poniedziałek. Popularna usługa kontroli wersji i przechowywania kodu trafi w ręce swojego największego klienta.

Znający historię Microsoftu zauważą, że firma wraca do korzeni i znów będzie firmą produkującą narzędzia dla programistów. Dość wspomnieć, że Bill Gates i Paul Allen założyli małą firmę po to, by hobbistom umożliwić programowanie komputerów MITS z procesorami Intel 8080. Tak powstał Altair BASIC – pierwszy produkt Microsoftu. W międzyczasie firma przeszła sporo, ale jej wizerunek od lat już nie wiąże się z krytyką Open Source czy traktowaniem Linuksa jak raka.

Przeciwnie – nowe kierownictwo pchnęło Microsoft w kierunku bliskiej relacji z Linuksem i otwartym kodem. Satya Nadella stara się też uniezależnić firmę od Windowsa, produkować oprogramowanie na inne systemy i przyciągnąć do produktów Microsoftu jak największe grono programistów. Przy okazji przejęcie Githuba na pewno przyniesie oszczędności na dłuższą metę.

Dlaczego Github, odnoszący spore sukcesy, został wystawiony na sprzedaż? Firma urosła i obecni właściciele woleli ją sprzedać w całości, niż wchodzić na giełdę i radzić sobie z konsekwencjami współpracy z wieloma inwestorami. Ponadto od 9 miesięcy Github nie ma kierownika i w 2016 roku miał problemy finansowe. Microsoft został wybrany po części dlatego, że założycielom Githuba zaimponowała postawa Nadelli – tak przynajmniej twierdzą informatorzy Bloomberga.

Nie wiemy za ile Github zostanie przejęty. Przez dłuższy czas była mowa o 5 miliardach dolarów, ale to cena zawyżona i skoro doszło do porozumienia, prawdopodobnie Microsoft zapłaci mniej.

Aktualizacja

Microsoft potwierdził, że zamierza przejąć Github. Zaskakuje jednak cena – Startup wyceniony na 2 miliardy, którego właściciele chcieli otrzymać 5 miliardów, zostanie kupiony za 7,5 miliarda dolarów. Microsoft nie zapłaci jednak gotówką, ale akcjami. Zgodnie z przewidywaniami, stanowisko CEO Githuba przyjmie Nat Friedman, który wcześniej kierował Xamarinem.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (161)