Toshiba BG4 – SSD 1 TB w pojedynczym module. Taki mały, a zarazem taki wielki

Toshiba BG4 – SSD 1 TB w pojedynczym module. Taki mały, a zarazem taki wielki

Źródło: Depositphotos
Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak
09.01.2019 17:34

Toshiba wprowadza na rynek nowy model dysku SSD. I pewnie nie byłoby w tej informacji niczego szczególnego, gdyby nie fakt, że chodzi o 1-terabajtowy nośnik z jednym tylko czipem flash.

Model BG4, bo o nim tu mowa, korzysta z 96-warstwowej kości BiCS Flash 3D. To właśnie pamięć nowego typu odpowiada za niezwykle wysokie zagęszczenie, a przy tym – jak twierdzi producent – jest bardziej energooszczędna od rozwiązań minionej generacji: do 20 proc. – przy odczycie, do 7 proc. – przy zapisie. Gwarantuje ponoć zarazem nawet 90-proc. poprawę wydajności.

Toshiba BG4 – specyfikacja, premiera i cena

Oficjalnie, również dzięki zastosowaniu interfejsu PCI Express 3.0 x4 i protokołu NVMe 1.3b, BG4 odczytując dane sekwencyjnie, rozpędza się do 2250 MB/s i osiąga 380 tys. IOPS dla operacji losowych. Z kolei w przypadku zapisu wielkości te wynoszą, odpowiednio, 1700 MB/s oraz 190 tys. IOPS. (Choć po przekroczeniu bufora wydajności o nieznanej niestety pojemności osiągi zapewne spadną, jako że jest to nośnik z modułami TLC).

Źródło: Materiały prasowe Toshiba
Źródło: Materiały prasowe Toshiba

Sprzęt trafi na rynek w dwóch formatach, M.2 2230 i M.2 1620. Jak wiadomo, ten drugi jest lutowany. Inne dostępne pojemności to natomiast: 128 GB, 256 GB oraz 512 GB.

Chętnych zawiedzie tylko fakt, że Toshiba chce priorytetowo nasycić rynek OEM. Sprzedaż detaliczna ruszy w dalszej kolejności, ale – wedle zapewnień – nastąpi to jeszcze w pierwszej połowie 2019 r. Siłą rzeczy ceny poszczególnych wersji nie zostały ujawnione.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)