TP-Link Deco M4 – test sieci Wi-Fi Mesh w sam raz do dużych mieszkań i domów

Strona główna Lab Sprzęt sieciowy
TP-Link Deco M4, czyli sposób na Wi-Fi Mesh w domu
TP-Link Deco M4, czyli sposób na Wi-Fi Mesh w domu

O autorze

Partnerem materiału jest TP-Link.

Zadbanie o dobry zasięg sieci Wi-Fi nie wydaje się być szczególnie dużym wyzwaniem, o ile mówimy o zastosowaniach domowych i niewielkim, a co najwyżej średnim mieszkaniu. Wówczas wystarczająco mocny sygnał w każdym pomieszczeniu można osiągnąć najczęściej tylko z użyciem jednego, wydajnego routera.

Problem zaczyna się jednak, gdy zasięgiem trzeba objąć piętrowy domek wraz z ogródkiem lub po prostu duże mieszkanie. Wtedy same anteny routera raczej nie wystarczą: zasięg Wi-Fi w niektórych pomieszczeniach może być daleki od pożądanego, a gdzie indziej może nie być w ogóle dostępny.

Pierwszy odruch to ratowanie sytuacji wzmacniaczami sygnału i kolejnymi punktami dostępowymi. Jest to oczywiście jedno z rozwiązań, ale idąc z duchem czasu, dużo lepszym pomysłem wydaje się być inwestycja w system Wi-Fi Mesh. W moje ręce wpadł zestaw TP-Link Deco M4, zapraszam do dalszej lektury testu, w którym sprawdzam jego możliwości.

TP-Link Deco M4 – pierwsze wrażenia

Zestaw Deco M4 składa się z dwóch urządzeń o interesującym wzornictwie. Choć – zależnie od wybranego później trybu pracy – jedno z nich staje się routerem lub obydwa pełnią wyłącznie rolę punktów dostępowych, ich wygląd w żadnym stopniu nie przypomina innych urządzeń tego typu, które kojarzą się najczęściej z mało atrakcyjną, czarną skrzynką z antenami.

Urządzenia wykonane są bardzo starannie: białe tworzywo sztuczne jest matowe, podobnie jak grafitowy element ozdobny na górze, gdzie na środku zatopiono jedyną lampkę informującą o stanie działania Deco. Rowki na górze to element chłodzenia – tędy wydostawać się będzie ciepłe powietrze ogrzane przez pracę urządzenia. Wizualnie wygląda to dobrze, jednak mam wątpliwości związane z czyszczeniem po dłuższym czasie używania. Wymiatanie kurzu z zagłębień może być bowiem problematyczne.

Poza samymi jednostkami Deco, w zestawie nie brakuje oczywiście instrukcji, zasilaczy oraz przewodu Ethernet. Każdy walec wyposażony jest w dwa gigabitowe porty i umiejętność automatycznego rozpoznawania, czy podłączony przewód pełni rolę złącza WAN, czy LAN. W praktyce nie trzeba się więc martwić, do którego gniazda zostanie podłączony kabel.

WiFi Mesh – wyjaśnienie i możliwości zestawu

Po wyjęciu produktów z opakowania przychodzi oczywiście czas na podłączenie i pierwszą konfigurację. Wi-Fi Mesh to rodzaj sieci, której zaletą jest automatyczne przełączanie klientów pomiędzy antenami, zależnie od jakości ich połączenia z każdą z nich. Całość jest więc swego rodzaju realizacją roamingu Wi-Fi, którego konfiguracja na przykład w smartfonach z Androidem jest problematyczna – standardowo telefony nie są chętne do przełączenia się na punkt dostępowy o mocniejszym zasięgu, dopóki ten poprzedni nadal jest dostępny.

Wi-Fi Mesh rozwiązuje ten problem. Punkty dostępowe rozstawione po mieszkaniu czy domu tworzą jeden system z siecią Wi-Fi rozpoznawaną po jednym SSID. Użytkownik łączy więc swój smartfon czy laptop z konkretną siecią, a obsługą roamingu zajmuje się Deco M4, automatycznie przełączając urządzenie pomiędzy kolejnymi punktami dostępowymi w mieszkaniu, zależnie od jakości sygnału.

Korzystanie z TP-Link Deco warto więc zacząć od sensownego rozstawienia urządzeń w domu. W przypadku zestawu składającego się z dwóch jednostek i na przykład piętrowego domu, punkty dostępowe najrozsądniej będzie umieścić na każdym z poziomów.

Jednostki łączą się ze sobą bezprzewodowo, ale osoby dysponujące rozprowadzonym okablowaniem mogą je spiąć ze sobą przewodami Ethernet, by zapewnić bardziej stabilne połączenie. Docelowo liczbę jednostek Deco w ramach zestawu można zwiększyć, dokupując kolejne urządzenia, także z innych serii.

Najważniejsze parametry testowanego zestawu M4 są następujące:

Obsługiwane pasma Wi-Fi IEEE 802.11 ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11 b/g/n 2,4 GHz
Anteny Wewnętrzne, 2 dwupasmowe na jedną jednostkę Deco
Prędkość transmisji Maksymalnie 300 Mb/s (2,4 GHz) oraz 867 Mb/s (5 GHz)
Złącza Zasilanie, 2×Ethernet (1 Gbit), automatyczne wykrywanie WAN/LAN
Wybrane funkcje oprogramowania Szybki roaming, kontrola rodzicielska, QoS

Konfiguracja

Pierwsze uruchomienie i konfigurację zestawu Deco M4 należy przeprowadzić z poziomu smartfona. Potrzebna będzie do tego aplikacja TP-Link Deco dostępna zarówno na Androida, jak i iOS. Urządzenia trzeba podłączyć do prądu i dać im chwilę na uruchomienie. W międzyczasie zaglądamy do aplikacji w telefonie.

W tej brakuje niestety języka polskiego, ale komunikaty są czytelne, w związku z czym podstawowa znajomość języka wystarczy, by skonfigurować nową sieć. W kolejnych krokach użytkownik zostanie poproszony o wybranie urządzenia Deco, które chce podłączyć, wskazanie nazwy dla nowej sieci, a ostatecznie skonfigurowanie hasła. Jeśli pierwsze konfigurowane urządzenie Deco zostanie podłączone do internetu przewodem Ethernet, zostanie domyślnie skonfigurowane jako router.

Dodawanie kolejnych urządzeń do zestawu jest równie proste. Wystarczy kliknąć przycisk rozszerzania zestawu o nowe urządzenie, aby w praktyce ponownie przejść cały proces. Na koniec urządzenie zostanie dodane do listy sprzętów w ramach sieci i będzie można rozpocząć korzystanie z internetu. Warto zwrócić uwagę, że oprogramowanie Deco może wymagać aktualizacji. Lepiej od razu sprawdzić dostępność nowych wersji i zaktualizować urządzenia przed pierwszym użyciem (wszystko dostępne jest z poziomu wspomnianej aplikacji mobilnej).

TP-Link Deco M4 w praktyce

Kiedy konfiguracja jest już zakończona, nie pozostaje nic innego, jak zacząć korzystać z sieci. Niezależnie od liczy skonfigurowanych jednostek Deco, stworzona sieć Wi-Fi jest dostępna pod jedna nazwą SSID, która jest także wspólna dla obydwu pasm transmisji: 2,4 oraz 5 GHz. W praktyce oznacza to, że podłączane do sieci urządzenie (np. smartfon) automatycznie połączy się w najkorzystniejszy dla siebie sposób, czyli z najbliższym w danej chwili Deco i w paśmie o jak najlepszym zasięgu.

Na tym etapie korzystanie z systemu Wi-Fi Mesh nie różni się niczym od podłączenia do typowego routera czy punktu dostępowego. Zmianę zauważymy jednak, kiedy zaczniemy przemieszczać się ze smartfonem po mieszkaniu w kierunku kolejnej jednostki Deco. W pewnym momencie, gdy system uzna, że zasięg z kolejnego urządzenia jest lepszy, nastąpi automatyczne przełączenie klienta (czyli w tym przypadku smartfona) na nową antenę. Na podobnej zasadzie, choć oczywiście w innej skali, działa sieć komórkowa.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na istotę dobrego rozmieszczenia jednostek Deco w mieszkaniu, z czym trzeba nieco poeksperymentować. Urządzenia przełączane są na kolejne anteny dopiero poniżej pewnego poziomu jakości sygnału, toteż jeśli dwie jednostki Deco będą stały zbyt blisko siebie, przełączanie może być problematyczne i w niektórych sytuacjach wcale nie nastąpić.

Należy zaznaczyć, że korzystanie z zestawu Wi-Fi Mesh ma również swoje zalety w kontekście czuwania nad ruchem sieciowym. W jednej aplikacji mobilnej użytkownik ma możliwość kontrolowania priorytetów urządzeń, sterowania kontrolą rodzicielską dla poszczególnych użytkowników czy przeglądania miesięcznych lub innych raportów z wykorzystania sieci. Co ciekawe, zmiana tych funkcji jest możliwa przez kilku użytkowników – w ustawieniach aplikacji można dodać więcej niż jednego administratora.

Dla kogo TP-Link Deco M4?

Zestaw Deco M4 ma kilka niepodważalnych zalet i powinien zainteresować przede wszystkim tych użytkowników, którym zależy na możliwie prostej konfiguracji i wygodnym przełączaniu się klientów sieci pomiędzy punktami dostępowymi z najlepszym zasięgiem. Włączenie całego systemu nie zajmie dłużej niż 10 minut, a mobilna aplikacja sprawia, że konfiguracją można się zająć nawet leżąc na kanapie.

Inny atut jednostek Deco to ich atrakcyjne wzornictwo. Choć taki argument w przypadku sprzętu sieciowego może się wydawać zbędny (w końcu urządzenia powinny przede wszystkim spełniać swoją rolę w sieci, a nie dobrze wyglądać), to jednak ma znaczenie w sytuacji, gdy urządzenia mają stanąć na meblach i być na co dzień widoczne. Bez wątpienia punkty dostępowe w formie testowanych Deco M4 wyglądają wiele lepiej, niż klasyczny, "czarny prostokąt z antenkami", jak zazwyczaj wyobrażamy sobie router.

Podsumowując, zestaw TP-Link Deco M4 to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy mieszkają w dużym mieszkaniu lub domu i mają problem z zasięgiem Wi-Fi, a odrębne konfigurowanie każdego typowego wzmacniacza byłoby dla nich kłopotliwe. Zestaw Wi-Fi Mesh rozwiązuje te problemy, udostępniając "centralne zarządzanie" z poziomu smartfona i uprzyjemniając proces przełączania się urządzeń pomiędzy kolejnymi punktami, co może się dziać automatycznie.

Partnerem materiału jest TP-Link.

© dobreprogramy
s