Tribler, anonimowy klient sieci BitTorrent za pieniądze UE

01.06.2012 20:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Delft University of Technology podjęli się ambitnego zadania stworzenia klienta sieci BitTorrent, który na pierwszym miejscu stawiać będzie na prywatność użytkowników. Obecnie Tribler, bo tak nazywa się projekt, jest - jak twierdzą autorzy - jedyną aplikacją działającą w sposób całkowicie zdecentralizowany. Tribler powinien być w pełni funkcjonalny nawet w sytuacji, gdyby z sieci zniknęły wszystkie serwisy torrentowe - i nie chodzi tu o obsługę linków typu magnet, ale i zintegrowanego wyszukiwania opartego o mechanizmy P2P.

Kolejnym krokiem w rozwoju programu będzie zapewnienie jego użytkownikom anonimowości podczas wyszukiwania oraz pobierania danych. Dr Johan Pouwelse tłumaczy, że zespół zamierza osiągnąć to dzięki dodaniu do schematu działania sieci torrent kolejnej warstwy abstrakcji, która działałaby jako rodzaj rozproszonego bufora i proxy złożonego z dużej liczby węzłów. Powinno to poprawić prędkości pobierania oraz zapewnić większą prywatność. Naszym celem jest zapewnienie użytkownikom prędkości pobierania, jakie zaoferować mogą obecnie jedynie prywatne społeczności BitTorrentowe, połączonej z poziomem prywatności oferowanej wyłącznie przez płatne usługi VPN - twierdzi dr Pouwelse.

Zespół naukowców pracował nad tą technologią przez kilka lat i ma zamiar udostępnić ją w nowej wersji klienta w ciągu najbliższych miesięcy. Co interesujące, projekt dofinansowany jest przez fundusze unijne i rozwijany jest w formie Open Source, a jego zastosowania mogą być bardzo wszechstronne. Pod względem możliwości dystrybucji treści ma on dorównywać najszybszym na świecie scentralizowanym usługom typu YouTube, a dzięki technologii streamingu P2P może otworzyć okno do całkowicie nowe sposoby dystrybucji treści.

Zainteresowani obecną wersją aplikacji mogą pobrać Triblera 5.9 dla systemów Windows, Mac i Linux.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)