Twórca MySQL nawołuje do protestu przeciwko przejęciu Suna

Twórca MySQL nawołuje do protestu przeciwko przejęciu Suna

Wojciech Cybulski
14.12.2009 17:46, aktualizacja: 14.12.2009 18:00

Toczące się przed Komisją Europejską postępowanie, w ramach którego Oracle stara się uzyskać zgodę na przejęcie Sun Microsystems, jest żywo komentowane przez wiele związanych z branżą IT postaci. Ostatnio głos w dyskusji postanowił zabrać Monty Widenius, twórca należącej obecnie do Suna bazy danych MySQL, od samego początku wyraźnie sprzeciwiający się transakcji.

Widenius na łamach swojego bloga zwrócił się z apelem do czytelników, by ci pomogli mu „uratować MySQL z łap Oracle”. Twórca bazującej na otwartych źródłach bazy danych wezwał do protestu przeciw przejęciu i wysyłania maili do KE nawołujących do zablokowania transakcji. Zdaniem Monty'ego tylko taki krok pozwoli zapewnić przyszłość MySQL, które poprzez przejęcie może stać się własnością Oracle. Spędziłem ostatnie 27 lat na tworzeniu i pracy nad MySQL i mam nadzieję, że ja i mój zespół będziemy mogli kontynuować ten proces przez wiele lat. Z Twoją pomocą istnieje duża szansa, że Komisja Europejska zapobiegnie przejęciu lub wymusi na Oracle zmianę warunków transakcji - bez Ciebie może do tego nie dojść. KE jest naszą ostatnią nadzieją, ponieważ rząd USA zaakceptował ofertę Oracle - napisał Widenius na blogu.

Przedstawiciel Departamentu Sprawiedliwości USA odpowiedzialnego za zatwierdzenie przejęcia Sun Microsystems przez Oracle zauważył niedawno, iż jest mało prawdopodobne, by transakcja szkodziła konkurencji na rynku, ponieważ należąca do Suna baza MySQL jest projektem Open Source. Oznacza to, że każdy może modyfikować jego kod w dowolny sposób. Argumenty Departamentu Sprawiedliwości nie przemawiają jednak do Wideniusa - sądzi on, że Oracle i tak znajdzie sposób na zamknięcie projektu i pozbycie się konkurencji dla własnych baz danych. Warto jednak dodać, że Sun ma obecnie poważne kłopoty finansowe i jeżeli Oracle go nie wykupi, może zbankrutować, co z pewnością nie wpłynie pozytywnie na rozwijane przez niego projekty.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)