Władze Kalifornii ukarały Ubera wysoką karą za to, że firma nie przekazała informacji o zgłaszanych przypadkach napaści seksualnych. Przedsiębiorstwo uważa, że ujawnienie takich danych byłoby naruszeniem prywatności ofiar.

bETNONWt

Uber nie chce przekazać danych ofiar

Kalifornijska Komisja Usług Publicznych (CPUC) nałożyła na Ubera wysoką karę w poniedziałek 14 grudnia. Firma ma 30 dni na zapłacenie grzywny oraz udzielenie informacji. Jeśli tego nie zrobi, grozi jej nawet utrata zezwolenia na prowadzenie działalności w Kalifornii.

Uber oferuje miliony przejazdów dziennie. Część z nich kończy się niebezpiecznymi sytuacjami. W ciągu ostatnich kilku lat setki pasażerów, ale i kierowców zgłosiło przypadki gwałtów, porwań, naruszania cielesności czy napadów. W zeszłym roku sąd administracyjny kazał Uberowi przedstawić konkretne informacje o napaściach i molestowaniu, które zostały wyszczególnione w raporcie bezpieczeństwa z 2019 roku. W dokumencie przedstawiono dane liczbowe dotyczące tego typu przypadków z 2017, 2018 i 2019 roku.

Robert Mason, sędzia prawa administracyjnego z CPUC, na łamach 92-stronnicowego orzeczenia zaznaczył, że argumenty Ubera związane z naruszeniem prywatności ofiar były „przedwczesne”, ponieważ informacje przekazane komisji zostałyby zabezpieczone i objęte szczególną ochroną.

bETNONWv

Władze żądają dostępu do wrażliwych informacji

"CPUC nalegała w swoich żądaniach, aby ujawnić pełne nazwiska i dane kontaktowe osób, które przeżyły napaść na tle seksualnym bez ich zgody" - powiedział rzecznik Ubera. Dodał: "sprzeciwiliśmy się temu szokującemu naruszeniu prywatności, wraz z wieloma rzecznikami praw ofiar".

Uber opublikował 84-stronicowy raport w grudniu 2019 roku, w którym stwierdzono, że otrzymał zgłoszenia dotyczące 464 gwałtów w 2017 i 2018 roku łącznie. Tylko w 2018 roku doszło do 235 gwałtów, co daje średnio cztery gwałty na tydzień. W ciągu dwóch lat miało miejsce ponad 5500 innych przypadków napaści na tle seksualnym, od niechcianego pocałunku po próbę gwałtu.

CPUC potrzebuje konkretnych informacji, aby móc prowadzić dochodzenia w sprawie popełnionych przestępstw. Władze uznały, że uzasadnione jest, aby Uber współpracował z pracownikami komisji "w celu opracowania kodu lub systemu numeracji jako substytutu rzeczywistych nazwisk i innych wymaganych informacji umożliwiających identyfikację". Jeśli firma nie zapłaci kary w terminie, jej uprawnienia do prowadzenia działalności na terenie Kalifornii mogą zostać zawieszone.

Aplikację Uber na iOS można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Komentarze (10)
bETNONXr