Ubuntu 10.10 - pierwsza beta opublikowana

Ubuntu 10.10 - pierwsza beta opublikowana

Redakcja
03.09.2010 00:31, aktualizacja: 03.09.2010 11:41

Z jednodniowym opóźnieniem opublikowano pierwszą i zarazem ostatnią wersję beta Ubuntu 10.10.

W Ubuntu 10.10 Beta użytkownik znajdzie jądro Linuksa w wersji 2.6.35.3, środowisko graficzne Gnome w wersji 2.31 wraz z przepisanym od nowa systemem ustawień dconf oraz odświeżony interfejs. Klient poczty Evolution zaktualizowany został do wersji 2.30, w której poprawiono obsługę protokołów IMAP oraz MAPI, zoptymalizowano proces indeksowania poczty, szybkość działania oraz przeprojektowano interfejs. Zaktualizowany został również instalator, który poza zmianami graficznymi będzie posiadał możliwość instalacji pakietu ubuntu-restricted-extras, instalującego w systemie zamknięte oprogramowanie takie jak Adobe Flash, kodeki MP3 czy popularne czcionki firmy Microsoft. Twórcy Ubuntu ostatecznie usunęli przeglądarkę obrazków F-Spot z podstawowej konfiguracji systemu, zastępując go przeglądarką i edytorem grafiki Shotwell. F-Spot podzielił tym samym los komunikatora Pidgin, edytora graficznego GIMP oraz menadżera pakietów Aptitude. Niedostępny będzie również system plików btrfs.

W domyślnej konfiguracji nie znajdzie się aplikacja Ubuntu OneConf, korzystająca z usługi Ubuntu One do przechowywania i synchronizowania danych o zainstalowanych aplikacjach pomiędzy różnymi komputerami. OneConf pojawi się w Ubuntu 11.04. Udostępniono za to możliwość synchronizacji kontaktów z telefonami opartymi o Androida i iOS, której przez 30 dni po premierze Ubuntu 10.10 będzie można używać bezpłatnie. Rozbudowane zostały wskaźniki systemowe. Wskaźnik ustawień dźwięku będzie prezentował okładkę albumu, tytuł utworu oraz przyciski kontrolne odtwarzacza audio (aktualnie zintegrowany został Rhytmbox oraz Banshee).

Wiele zmian pojawiło się w bliźniaczym Kubuntu 10.10, opartym o środowisko graficzne KDE SC 4.5 oraz bibliotekę Qt 4.7 w wersji beta. Od teraz wersja na komputery stacjonarne oraz na netbooki będzie dostarczona na jednym nośniku. Podczas instalacji instalator na podstawie wykrytej rozdzielczości ustawi odpowiednie ustawienia KDE SC. Po instalacji użytkownik będzie mógł dokonać zmian środowiska pracy. W Xubuntu zaktualizowano środowisko graficzne XFCE do wersji 4.6.2 oraz zmieniono domyślny zestaw programów: Parole zastąpił odtwarzacz Totem, Xfburn zastąpił Brasero oraz xfce4-taskmanager zastąpił Gnome-Task-Manager.

Serwerowe edycje Ubuntu 10.10 zostana lepiej zintegrowane z Ubuntu Enterprise Cloud. Proces tworzenia nowych instancji maszyn będzie można rozszerzyć o własne polecenia. Możliwe stanie się również automatyczne montowanie woluminów EBS, które oferowane są w ramach usług serwerowych Amazon. W nowym UEC znalazło również wsparcie dla systemu plików ext4 oraz możliwość wykorzystywania w instancji z jądra dostarczonego przez repozytoria pakietów (dotychczas instancje mogły korzystać wyłącznie z jądra zainstalowanych w systemie-matce).

Zgodnie z planem wydawniczym wersja Release Candidate ma pojawić się 30 września, a stabilna wersja Ubuntu 10.10 opublikowana zostanie 10 października 2010 roku. Ubuntu 10.10 Beta można pobrać z naszego vortalu. Przypominamy, że jest to wczesna wersja rozwojowa i nie nadaje się do codziennej pracy. Można również pobrać stabilną wersję Ubuntu 10.04.1 LTS, która ukazała się w sierpniu br.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)