Ubuntu 19.04 na Windowsie 10 z Hyper-V - instalacja to jedno kliknięcie

Strona główna Aktualności
Ubuntu 19.04 na Windowsie 10 z Hyper-V - instalacja to jedno kliknięcie
Ubuntu 19.04 na Windowsie 10 z Hyper-V - instalacja to jedno kliknięcie

O autorze

Microsoft ułatwia nam korzystanie z Linuxa na Widnowsie jak tylko może. Na systemach Windows 10 w wersji Pro, Enterprise i edukacyjnej można za darmo skorzystać z wirtualizacji fizycznych komputerów Hyper-V. Ubuntu 19.04, uznawane za jedną z najlepszych dystrybucji Linuxa do codziennego użytku, można zainstalować jednym kliknięciem.

Jak uruchomić Hyper-V?

Hipernadzorca Hyper-V jest częścią systemu Windows 10 poza wersją Home. Nie trzeba instalować żadnych dodatkowych komponentów, by go uruchomić. Wystarczy uruchomić usługę, korzystając z ustawień systemu lub wiersza poleceń. Poniżej pokazuję komendę włączającą Hyper-V dla PowerShella. Należy ją wykonać w trybie administratora i poczekać na ponowne uruchomienie systemu.


Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Hyper-V -All

Jak zainstalować Ubuntu? 19.04

Podobnie jak poprzednią wersję, najnowsze Ubuntu można zainstalować, wybierając ten system z menu kreatora nowych maszyn wirtualnych. Należy uruchomić Menedżera Funkcji Hyper-V i wybrać polecenie "Szybkie tworzenie". W oknie wyboru znajdą się 4 pozycje, z czego dwie to ostatnie wersje Ubuntu.

By zapewnić sobie możliwość połączenia z zainstalowanym Ubuntu, trzeba wyłączyć "Tryb sesji rozszerzonej" w ustawieniach hipernadzorcy. Tryb ten pozwala przekierować zasoby lokalnego komputera (dźwięk, drukarkę, dyski) do maszyny wirtualnej. W tej sytuacji połaczenie z systemem-gościem działa podobnie do zdalnego pulpitu, korzystającego z protokołu RDP (Remote Desktop Connection). Tryb sesji rozszerzonej nie wymaga jednak połączenia sieciowego z maszyną wirtualną - system może być cały czas offline. Korzystanie z Trybu sesji rozszerzonej będzie możliwe, jeśli na Ubuntu zainstalowane zostaną odpowiednie narzędzia, udostępnione przez Microsoft.

Proces ściągania i instalowania Ubuntu 19.04 nie powinien zająć wiele czasu, choć zależy to od łącza i mocy obliczeniowej komputera. W moim przypadku było to mniej niż 10 minut.

Zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z możliwości samodzielnego ustalania parametrów nowej maszyny wirtualnej. Korzystając z tej samej ścieżki, można też zainstalować inne dystrybucje Linuxa, używając do tego obrazu instalacyjnego.

Jak się połączyć z maszyną wirtualną?

Korzystanie z wirtualizowanego Ubuntu nie powinno sprawiać trudności. Po zakończeniu instalacji pokazane zostanie okno z informacją o tym i przyciskiem uruchomienia systemu-gościa. Przy pierwszym uruchomieniu można przejść przez proces konfiguracji systemu, wyboru języka, zakładania konta i tak dalej.

Po zakończeniu konfiguracji system zostanie uruchomiony ponownie. Od tego momentu można korzystać z Ubuntu 19.04 na Windowsie 10, gdy maszyna wirtualna jest włączona.

W oknie wyboru systemu znajduje się też Ubuntu 18.04 LTS (czyli z przedłużonym wsparciem). O zmianach między wersjami możecie przeczytać w artykule z kwietnia.

© dobreprogramy
s