Ubuntu i GNOME ze znacznie lepszym wsparciem dla ekranów HiDPI

Ubuntu i GNOME ze znacznie lepszym wsparciem dla ekranów HiDPI

Ubuntu i GNOME ze znacznie lepszym wsparciem dla ekranów HiDPI
06.06.2017 20:23

Jak już wiemy, rozwój Unity w Ubuntu zostanie porzucony i zostanie ono zastąpione przez GNOME. Taki ruch pozwoli programistom Ubuntu dołączyć do prac nad GNOME, co ma przynieść lepszy rozwój tego środowiska graficznego. Jak się okazuje, połączone siły poskutkują chociażby lepszym wsparciem dla ekranów HiDPI.

Jeśli korzystając z Ubuntu czy dystrybucji z GNOME, mieliście problem ze skalowaniem przy dużych rozdzielczościach, to niebawem otrzymacie rozwiązanie. Dostaliśmy bowiem obietnice ulepszenia wsparcia dla HiDPI w GNOME. Owszem już wcześniej dostaliśmy wsparcie, ale nie było to rozwiązanie idealne, lecz raczej kompromisowe. Ograniczenie stanowiły między innymi zasoby społeczności, która rozwijała dotąd środowisko ze stopą w logo.

Jednym z mankamentów obecnej implementacji wsparcia dla ekranów HiDPI, to skalowanie 1:1 lub 2:1 – żadna inna wartość nie jest dostępna. Kolejny problem stanowi takie samo skalowanie na wszystkich ekranach przy korzystaniu z wielu monitorów jednocześnie, niezależnie od tego czy mają taki samy czy inny współczynnik DPI.

Jednym z obecnych celów jest zapewnienie wsparcia dla ułamkowych wartości skalowania w menedżerze okien Mutter i GNOME Shell. Chodzi na przykład o powiększenie danego obiektu o 1,5 razy i wyświetlenie go w oknie o rozdzielczości 640,5×480,5 pikseli.

Techniczne problemy, które muszą zostać pokonane, zostały przedstawione przez Matthiasa Classena pracującego nad rozwojem GNOME. Po ich wyeliminowaniu mamy otrzymać znacznie lepsze wsparcie dla ekranów HiDPI w GNOME, a więc także w Ubuntu. Canonical chce z tymi zadaniami zmierzyć się podczas Fractional Scaling Hackfest.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)